ЦИК: Бюлетината е невалидна, ако се посочи само преференция, без партия 23.07 | 14:50

Отпада възможността студентите да гласуват само със студентска книжка

От Ралица Илиева

ЦИК предупреждава, че на есентите избори за кметове и общински съветници преференциалният вот за кандидат на избирателите няма да се зачита, ако са отбелязали само преференцията, без да посочат и партията.  

"Първо трябва да се гласува за партия, коалиция или кандидат и едва тогава да бъде отразена преференцията в кръгчето. Ако не се отрази преференция пък, бюлетината и гласът ще се броят за първия поставен в класацията. Същевременно, ако не се отрази вот за партия, а само преференция, то бюлетината става невалидна". Това съобщи за БГНЕС Росица Матева, член на Централната избирателна комисия (ЦИК).

Другата новост е, че ученици и студенти вече няма да могат да гласуват в населеното място, в което учат, само срещу ученическа лична карта или студентска книжка, без да имат постоянна адресна регистрация. 

Студентите ще гласуват по постоянния адрес, който имат или по регистриран настоящ адрес. Ако актуалният им адрес е същото населено място, в което учат, ще могат да гласуват по този настоящ адрес, но само при заявяване минимум 14 дни преди изборния ден.

За да гласуват по постоянния си адрес, те ще ползват привилегията да имат право 1 ден преди изборите, 1 ден в изборния ден и 1 ден след това, да бъдат освободени от учебни занятия, за да пътуват до населеното място по постоянен адрес и да гласуват там.

"Това няма да доведе до нисък вот сред младите, защото ако учениците и студентите, които живеят и учат в друго населено място, различно от постоянния им адрес, са се регистрирали по настоящ адрес, предвид Закона за гражданската регистрация, те ще могат да гласуват там по настоящ адрес", обясни Матева.

Различното в бюлетината за кметове на общини, кметства и райони е, че квадратчетата с поредните номера на партиите, в които ще бъде отразяван вотът са в средата на бюлетината. От лявата страна ще бъдат изписани имената на партии, коалиции и инициативни комитети, а от дясно ще бъдат изписани имената на кандидатите за кметове.

Бюлетината за общински съветници ще изглежда по начина, по който изглеждаха бюлетините за европейските избори и за парламент. На тези местни избори за първи път ще може да се гласува с преференция от кандидат-листата за общински съветници.

В бюлетината за общински съвет няма да фигурират имената на общинските съветници, а ще има само кръгчета с поредния номер. Имената на кандидатите за съветниците ще бъдат изписани в списъци, които ще се намират пред изборното помещение в кабините за гласуване.

За да могат да гласуват гражданите на местния вот, освен изискванията да са на 18 години, да не са поставени под запрещение, да не изтърпяват наказание лишаване от свобода, трябва да са живели повече от 6 месеца на територията на страната, което означава да имат адресна регистрация по постоянен и настоящ адрес на територията на Република България.

Като поне единият от двата адреса трябва да бъде на територията на съответната община или съответното населено място, в което искат да гласуват, като той трябва да е бил валиден за не по-малко от 6 месеца преди това.

От думите на Матева стана ясно, че най-често гражданите питат ЦИК на какви условия трябва да отговарят, за да могат да гласуват, как трябва да гласуват, за да бъде гласът им действителен, с колко бюлетини ще се гласува, в колко кутии ще се пускат бюлетините, ще има ли достатъчно добра организация, за да няма забавяне, тъй като на места ще се гласува с 3 или 4 бюлетини, защото ще избираме кметове на кметства, кметове на общини и общински съветници и кметове на райони в София, Варна и Пловдив.

Според Матева няма да има проблеми с отпечатването на бюлетините от печатницата на БНБ.

Водещи

Най-четени