ЦИК е залята от сигнала за крадени лични данни 16.04 | 18:58
Над 250 жалби са постъпили в комисията

Скандалът със злоупотребата на лични данни при събирането на подписи за регистрацията на партиите за евровота добива все по-големи размери. Сигналите за фалшифицирани подписи, подадени в ЦИК, са 250. Това информира говорителят на Централната избирателна комисия Камелия Нейкова. Една трета от жалбите обаче не съдържали нужната информация за подателите на сигнала. Всички жалби, които отговарят на административните изисквания са изпратени в деловодството на комисия.
С цел да се избегне ситуацията, в която изпадна ЦИК, от там ще предложат законодателни промени, с които да се промени начинът, по който политическите сили събират подписите за регистрацията си. Измененията в Закона за защита на личните данни ще бъдат представени след изборите на 25 май.
Подаването на сигнал или жалба все още не означава, че има нарушения, необходимо е да се направи проверка, която да го установи. При установено нарушение хората могат да поискат заличаване на името от списъка на съответната партия от Комисията за защита на личните данни, обясни Александър Андреев.
Скоро ЦИК, Комисията за защита на личните данни и прокуратурата ще излязат с общо становище по казуса за злоупотреба с лични данни в подписките на партиите и коалициите.
Според Централната избирателна комисия жалбите за злоупотреби с лични данни трябва да се насочат към Комисията за защита на личните данни и прокуратурата. Сигналите обаче, за които има данни за престъпления, ще бъдат предавани на прокуратурата, уточни Нейкова.
Тя поясни, че ЦИК се обръща към хората, които проверяват имената си, да предават при нарушения сигналите в Комисията за защита на личните данни.
От думите на колегата ѝ Александър Андреев стана ясно още, че сигналите трябва да бъдат на хартиен носител или подписани с електронен подпис. Сигнали, подавани по електронната поща, няма да бъдат приемани, тъй като може да не са изпратени от реалния човек.
Водещи
-
Младеж на 18 години е задържан за запалване на пожар в покрайнините на село Безмер
Младежът обяснил мотивите си
04.08 | 17:59
-
Почина един от доайените на Народния театър „Иван Вазов“ - Кирил Кавадарков
Светъл да е пътят му!
04.08 | 17:20
-
Огнената опасност край Пирин оставa
Мъж ще бъде глобен за палене на огън в село Плоски
04.08 | 16:59
-
Осигуровките стопяват доходите с над 170 лева месечно
Предупреждение към управляващите
04.08 | 16:43
Най-четени
-
От 1 септември: Забраняват гел лаковете
TPO се използва в някои UV гелове и хибридни лакове за нокти, като помага на продукта да се...
04.08 | 11:45
-
Софи Маринова ще изкара 340 000 лева само за август, ако не и повече
В попфолк средите се знае, че хонорарът й е 10 000 лева, но може и да го е увеличила в...
04.08 | 12:30
-
Доживотен затвор за смърт на пътя! Новите мерки вече действат
Вече се носи наказателна отговорност за отказ за тестване при произшествие - от една година...
04.08 | 11:30
-
Случаят с децата на спортния лагер във Варна: Лабораторни проби показаха замърсяване със стафилококи
В пробите, взети от ръцете на служител и от кухненската посуда, е установено наличие на...
04.08 | 13:45