Цветанов пак оглавява вътрешната комисия в парламента 09.05 | 09:43
Нови назначения и полицай във всяко село обеща зам.-председателят на ГЕРБ
Цветанов вероятно отново ще поеме ръководната позиция в комисията по вътрешна сигурност и обществен ред в парламента. Това обяви самият той в интервю за бТВ.
Шефът на парламентарната група на ГЕРБ коментира и назначението на ген. Валентин Радев за министър на вътрешните работи. Според него бившият зам.-министър на отбраната има нужния капацитет да се справи със залегналите в управленската програма задачи, а освен това е и запознат с проблематиката като бивш член на вътрешната комисия в парламента.
"Имахме един много интересен разговор с г-н Борисов, като си говорихме по тази тема, когато имаше предложение на Патриотите аз да бъде вътрешен министър”, разказа Цветанов. По думите му двамата дискутирали въпроса как ще се работи в парламент с 80 депутати от БСП и 26 от ДПС и как групата на ГЕРБ трябва да продължи да бъде сплотена и да намира успешно подкрепа за своите инициативи от другите партии. Така от "тази голяма резервна скамейка” бил изваден ген. Валентин Радев.
Цветанов посочи, че в управленската програма има "много сериозни акценти за подобряване на услугата "Сигурност” на българските граждани” – назначаване на още униформени служители, нарастване на броя на разследващите полицаи до 8000, нови коли, по-големи лимити за гориво, присъствие на органите на реда във всяко село и т.н. Заместник-председателят на ГЕРБ посочи, че ще се поддържа тясна връзка и с частните охранители, които ще работят по нов закон.
По темата със съдебната реформа, Цветан Цветанов отхвърли по-ранните обвинения на лидер на "Да, България” Христо Иванов, че новото правителство ще се задоволи само с имитация на дейност. Той напомни приетата Стратегия за съдебната реформа и промените в Закона за съдебната власт от предния парламент и предстоящия пряк избор на членове на Висшия съдебен съвет, който ще е по изцяло нова процедура.
Той отбеляза, че предстои делата за корупция по високите етажи на властта да минат към спецсъда – единствената съдебна институция с висока оценка в евродокладите.
"Нека не бъркаме реформите и личните амбиции на когото и да било. Ние сме съмишленици по всичко това, което се случи. Христо Иванов предпочете да прави личен политически проект. За да правиш политически проект в България трябва да имаш някаква фиксация върху нещо, за да говориш постоянно за него и да трупаш политически дивидент”, отбеляза Цветанов.
Той обяви, че ГЕРБ ще внесат законопроект за мажоритарна избирателна система: "Ние сме го коментирали и сме се съгласили с тези 2,5 млн., които са гласували на референдума. В момента общественото одобрение не е много позитивно, хората искат личности, искат пряк избор. Няма парламентарна група, която да има подобна електорална подкрепа”.
Водещи
-
Ако всички откажат да бъдат министър-председатели, редовният кабинет остава да действа
Това разясни конституционният съдия Орлин Колев
17.12 | 21:00
-
Диана Дамянова: Поведението на политическата класа надхвърля границите на търпимостта
По думите й в момента много политически лидери се опитват да яхнат протеста на българските...
17.12 | 20:45
-
Пеевски откри "Музей на сглобката" в кабинета си в НС
В бившия кабинет на комунистическия диктатор Тодор Живков на стативи бяха показани снимки на...
17.12 | 20:30
-
Обявиха Иван Иванов за световен шампион при юношите на ITF
Той е първият български тенисист, който печели наградата в тази категория
17.12 | 20:15
Най-четени
-
Борисов: Последиците от удължителен бюджет ще са тежки
"Виновните си имат имена: Асен Василев и хулиганската му групировка ПП-ДБ!", заяви лидерът на...
17.12 | 13:15
-
ПП-ДБ свиква нов протест - утре от 18 часа на площада пред НС
Уредникът на музея на социалистическите бюджети току-що реши България да приеме този крадлив...
17.12 | 15:20
-
ПП-ДБ: Призоваваме всички на протест утре - уредникът на Музея на социалистическите бюджети току-що нареди да се приеме стария крадлив бюджет
“Очевидно тази коалиция продължава да работи и не само запазва Пеевски в кабинета му - тя...
17.12 | 10:56
-
Всичко за винетките: АПИ разясни за валидността, цените и сроковете
Вписването на символите от регистрационния номер може да бъде и на кирилица, и на латиница, но...
17.12 | 11:45