Цонев и компания невинни по делото за 20 бона подкуп 29.10 | 14:28

Софийският градски съд оправда ексвоенния министър, Тенчо Попов и Петър Сантиров

От Ивелина Георгиева

Софийският градски съд (СГС) призна за невинни Николай Цонев, Петър Сантиров и Тенчо Попов по делото за 20 000 евро подкуп.

Бившият министър на отбраната, съдията от СГС Сантиров и бившият главен секретар на финансовото министерство Попов бяха обвинени, че опитали да подкупят следователя от НСлС Петьо Петров. Целта била той да "смачка" доказателства по разследване срещу Цонев, така че то да не стигне до съд.

Днес съдия Иван Коев не произнесе мотиви за оправдателната присъда, а посочи, че те ще бъдат публикувани в едномесечен срок.

Съдът върна на тримата личните им вещи, които бяха иззети при арестите и бяха използвани като веществени доказателства. Отмени и наложената им забрана да напускат страната.

На излизане от съдебната зала Цонев, видимо доволен, коментира, че това дело още от самото му начало е политическа поръчка. Това е поредната оправдателна присъда, която бившият министър на отбраната получава по няколко дела, които се водят срещу него.

"Поръчката е от изпълнителната власт и е осъществена от прокуратурата. Изпълнителната власт имаше желание да осъди министър от бившето правителство с цел да покаже, че се борят. Организаторът на акцията се казва Цветан Цветанов", заяви бившият военен министър. Той не пожела да отговори категорично дали вицепремиерът е дал поръчката за ареста му, но заяви, че "всичко ще се изясни вбъдеще".

Цонев бе категоричен, че когато делото приключи на трета инстанция, ще заведе дело срещу прокуратурата. Допълни, че ако адвокатът му го посъветва, ще заведе дело и срещу следователя Петьо Петров, който подаде сигнала за подкупа и бе основен свидетел на прокуратурата.

Бившият министър заяви, че излиза от съда с надежда и увереност, че "лъжата, демагогията, който бяха превърнати в репресия последните три години и половина, ще победят". "Идва нова алтернатива, която ще победи некомпетентното управление на България", допълни Цонев, който преди няколко месеца основа партия "Нова алтернатива" и претендира за влизане в следващия парламент.

"Това, което ние говорим в залата, за престъпления на управляващи, министри, следователи и съдии, не става достояние на обществото", коментира след заседанието адвокатът на Цонев Васил Василев. По думите му в съда се е водила борба не за доказване на престъпление, а за измисляне на престъпление.

"В България продължава симулацията на борба с престъпността, докато в същото време България се управлява от една организирана престъпна група", заяви адвокат Василев.

Прокурорът по делото отказа да коментира оправдателната присъда на Софийския градски съд. Единственото, което каза бе, че ще обжалва решението пред Апелативния съд, което може да стори в 15-дневен срок. При пледоариите миналата седмица държавното обвинение поиска тримата да получат присъди от по 7 години и глоба от по 15 000 лева.

Николай Цонев, Петър Сантиров и Тенчо Попов бяха задържани при шумни спецакции на 1 април 2010 г. по обвинение, че са дали подкуп от 20 000 евро на следовател. Предаването на плика с парите от Попов на следователя Петьо Петров бе записано с камери и бе използвано като доказателство в съда.

Денят на арестите тогава се падаше велики четвъртък, което даде повод на ръководителя на акцията зам.-градския прокурор Роман Василев да обяви: "Днес е Велики четвъртък, хубав ден преди на Разпети петък да разпнем трима". Кадри от ареста на Николай Цонев, разпространени от МВР пък показаха, как същият обвинител го нарича "абсолютен престъпник" и го кара да падне на колене, преди полицаите, с насочени към него оръжия, да го изведат в поза "ключ".

Предубеденото отношение на прокурора, който по закон присъства на полицейските акции, за да гарантира спазването на реда и правата на задържаните, предизвика истински скандал и гневни коментари в обществото. В крайна сметка Роман Василев бе наказан от Висшия съдебен съвет единствено с "порицание".

По делото бяха приложени редица специални разузнавателни средства, включително аудио и видео записи. Нито един от тях обаче не доказваше директно участие на Николай Цонев в даването на подкупа. За сметка на това на видео бе записан разговор между тримата подсъдими и следователя в кръчма, в който на маса обсъждат политическата ситуация в страната и си говорят общи приказки.

Върху плика с подкупа, който Тенчо Попов дава на Петьо Петров минути преди да бъде арестуван пък така и не бяха открити отпечатъци на финансиста. За сметка на това обаче от вътрешната страна на плика с парите бе открит отпечатък от самия следовател. Наред с това покрай отпечатъка на Петров стана ясно, че работещият в националното следствие мъж има криминална регистрация.

Най-четени