Църквата почита Свети Василий Велики 01.01 | 09:31
Народната традиция свързва празника с обичая сурвакане
На първи януари православната църква чества празника Обрезание Господне. На осмия ден от рождението си малкият Спасител получил името Исус и бил занесен в храма, за да бъде посветен на Бога.
Днес християните почитат паметта на Свети Василий Велики - покровител на милосърдието и добротворството. В патриаршеската катедрала Свети Александър Невски ще бъде отслужена тържествена света литургия, след която Негово Светейшество патриарх Неофит ще отслужи молебен за здравето на българския народ през Новата година.
Свети Василий е един от най-големите християнски мислители, философи и писатели. Получил е образованието си при най-прочутите учени на своето време, а по-късно като епископ бил изявен книжовник и просветител. Написал е много църковни книги, включително и литургия, наречена на негово име "Василиева", която се пее през всички неделни служби на Великия пост, на Василовден и други празници.
На този ден вярващите се обръщат към Създателя с вяра и упование да благослови настъпващата нова година и с молитва тя да бъде успешна. Иконом Александър Лашков, предстоятел на столичния храм Света Троица: "Да се молим Бог да ни дава трудолюбие, да увенчае с успех нашите усилия, да ни дава сили да вървим по пътя на доброто, защото доброто е единственият шанс на човечеството да върви към едно по-светло бъдеще".
В народните представи Свети Василий предпазва от зли сили, магии, уроки и душевни заболявания. Помага да надмогнем скръбта и отчаянието, да се противопоставим на грешните желания. Голяма част от ритуалите в навечерието на Васильовден са близки до тези на Бъдни вечер - отново се прикадява трапезата, стопанинът разчупва пита с пара и дава на всеки член на семейството, огънят трябва да гори през цялата нощ, а трапезата не се раздига.
Народната традиция свързва празника на Св. Василий с обичая сурвакане.
На Васильовден се събират млади мъже, които обикалят къщите през нощта и сурвакат техните стопани. На самия празник минават и групи от деца, които също сурвакат стопаните на къщите. За благодарност стопаните даряват децата със сушени плодове, сладки и дребни пари. В същността си този ритуал е магия за здраве, плодородие и богатство. Всяко сурвакане започва със заклинанието: "Сурва, сурва година!", а самата сурвакница има роля на магически жезъл.
Сурвакането е уникален български обичай.
На Васильовден имен ден имат Васил, Василка, Веска, Василия, Василена, Веселин, Веселина, Весела, Василий, Васо, Влада, Властин, Властина, Властомир, Влайко, Въло, Въла, Въто, Царена, Царил, Царила.
Водещи
-
Главчев поиска мандат от парламента да подпише 10-годишно споразумение с Украйна
Реакциите от партиите
18.12 | 17:59
-
Малко над 4600 пенсионери получават пенсия, ограничена до "тавана" от 3400 лева
Средният действителен размер на пенсията им е малко под 4048 лева и те биха я получавали, ако...
18.12 | 17:20
-
От Лапландия до Ямбол със Су-25
В навечерието на коледните празници авиобаза "Безмер" край Ямбол се превърна в сцена на...
18.12 | 17:00
-
Покрай текстовете за Правилника на парламента, депутатите си гласуваха и стабилна зимна ваканция
Народните представители решиха да почиват от 23 декември до 10 януари включително.
18.12 | 16:20
Най-четени
-
Лидерът на ДПС - Ново начало заяви категорична позиция в кулоарите на парламента
"Няма да участвам в такова правителство. Аз с крадци, пудели и контрабандисти няма да участвам...
18.12 | 10:40
-
Асен Василев коментира бюджета на служебното правителство за 2025 г.
Василев обвини служебния премиер Димитър Главчев, че негов подпис от 22 ноември е ощетил...
18.12 | 14:40