Църквата с нов подход към тийнейджърите 07.10 | 08:02
Храмове пускат безплатни курсове по математика

Храмове във Варненската и Великопреславската митрополия започват да подготвят безплатно ученици по математика за кандидатстване в математическите и езиковите гимназии. Засега такива курсове ще има в църквата "Свети Атанасий" и в Духовния център при храма "Свети Николай Чудотворец".
Това съобщи Варненският и Великопреславски митрополит Йоан като подчерта, че намерението на епархийския съвет и настоятелствата е те да станат традиция. "По този начин искаме да дадем, от една страна, финансова глътка въздух на родителите, които плащат немалко пари за частни уроци, а от друга – да привлечем младежите към църквата, да са наясно с ценностите, които тя проповядва и с православната ни вяра", допълни владиката.
Новата учебна година в храма "Свети Атанасий" ще бъде открита на 11 и 12 октомври, като най-напред ще се даде старт на курса по математика, а след това и на няколко школи по изкуствата, съобщава "Монитор". В школата за подготовка за езиковите и математическите гимназии ще се приемат ученици от 7-ми клас, които през 2015 година ще кандидатстват в елитни средни училища.
За подбор на участниците в курса на 11 октомври от 15 часа в залата за беседи към храма ще се проведе писмен тест в рамките на 60 минути - ниво входящ тест за 7-ми клас. Самият курс ще бъде изцяло с практическа насоченост, като ще се наблегне предимно на решаването на различни типове задачи, каквито се падат на приемните изпити.
Курсът ще е напълно безплатен и ще се води от математик, също преподавател. Той ще се провежда всяка събота от 15 до 17 часа. В школите по изкуства към храма децата тази година ще могат да се запишат на занимания по пеене, изобразително изкуство, актьорско майсторство, вероучение и иконопис. Курсовете се водят от специалисти и също са безплатни.
Подготовка на ученици за кандидатстване в гимназиите, както и школи по изкуствата, ще се провеждат и в Духовния център при храм "Свети Николай Мирликийски – Чудотворец" във Варна. "Те ще бъдат напълно безплатни, при по-добри финансови възможности ще открием школи и в останалите храмове не само във Варна, но и на други места в епархията", каза митрополит Йоан.
Водещи
-
Диана Дамянова: Избори в следващите месеци са въпрос на политическо оцеляване за Радев
"Борисов и Пеевски са твърдо решени да не допуснат предсрочен вот", категорична е тя
18.08 | 18:00
-
Украйна спря петрола за Централна Европа
Това съобщ министърът на външните работи и външната търговия на Унгария Петер Сийярто в...
18.08 | 17:45
-
Бивш директор в Google с плашещо предупреждение за близкото ни бъдеще
Идва 15-годишна дистопия*, твърди Мо Гаудат
18.08 | 17:30
-
"Биг Брадър" се завръща на малкия екран през септември
15 съквартиранти влизат в риалитито на 21-и
18.08 | 17:15
Най-четени
-
Катастрофа с тирове на един от входовете за Пловдив затапи АМ "Тракия"
Задръстването е над 5 километра
18.08 | 10:30
-
Запали се сметището в пловдивско село
Сигналът за пожара е подаден към 05:30 ч. в понеделник
18.08 | 10:45
-
След тежката катастрофа в София: Шофьорът на автобуса е в много тежко състояние
При инцидента един човек - лекар от Сирия, загина на място, а шестима души бяха ранени
18.08 | 15:20