Частните лотарии: Платили сме си всеки дължим лев към държавата, спазваме Закона за хазарта 23.01 | 17:33
Противоконституционно отнемане на действащ лиценз може да доведе до обезщетения за милиарди, казват от БАРХИ
Във връзка с медийните публикации и засиления обществен интерес, предшестващи днешните изявления на министър-председателя Бойко Борисов и стартиралото обсъждане в парламентарната комисия по бюджет и финанси на проектозакона за хазарта, внесен от Валери Симеонов, от Българската асоциация за развлекателни и хазартни игри (БАРХИ) заявяват следното:
В днешното си изявление министър-председателят Бойко Борисов посочи доклада от проверка на Агенцията за държавна и финансова инспекция (АДФИ) като основен аргумент за пропуснати вземания от държавата. Припомняме, че във вчерашното си изявление директорът на Агенцията заяви, че няма нарушение на закона. Ето заключението му дословно:
"(...) текстът дава възможност да се събират такси, формирани на различна основа”.
Той обяви и данни, че са внесени над 500 млн. лв. в бюджета от частните лотарии за периода 2014-2019 г. Премиерът се позова на хипотетичен вариант, в който АДФИ излага, че лотариите са можели да платят стотици милиони повече, ако законът бил различен.
В тази връзка заявяваме, че нашите лотарийни компании са изплатили всички дължими по закона данъци и такси и спазват буквата на Закона за хазарта такъв, какъвто той е.
Сега действащият Закон за хазарта е изменен по предложение на финансовия министър Владислав Горанов през декември 2014 г. Промяната е аргументирана от Министерство на финансите с "необходимостта от избягване на възможности за отклонения на данъчно облагане”. Прилагаме заповедта на министър Горанов и образеца на декларацията, които са публикувани на сайта на Държавната комисия по хазарта и Министерство на финансите.
По повод Законопроекта за хазарта на Валери Симеонов, премиерът едновременно заяви, че не става дума за "одържавяване” и "национализация”, но обвърза евентуална подкрепа от ГЕРБ при евентуално гласуване в НС под условие (дословен цитат): че "изрично трябва да бъде вписано, че не може да се отдава на концесия, да се аутсорсва и преотдава и трябва да бъде в забранителния списък за приватизация, да е сигурно, че абсолютно никой друг, освен държавата, няма да се занимава с тази дейност”. Така направената от премиера дефиниция описва безусловен монопол и присвояване на основните активи на всички лотарии.
Припомняме, че Конституцията на Република България изрично урежда с изчерпателен списък обектите, върху които може да бъде установяван държавен монопол, а именно:
• железопътния транспорт,
• националните пощенски и далекосъобщителни мрежи,
• използването на ядрена енергия,
• производството на радиоактивни продукти,
• оръжие, взривни и биологично силно действащи вещества
Г-н Борисов заяви още, че предлагания от Валери Симеонов проектозакон за хазарта не е свързан с бъдещето и развитието на ПФК "Левски". Само че предвижда спиране на дейността на компаниите, основни спонсори и дарители на клуба.
В заключение добави, че е готов на среща с всички. Като страна в този дебат, приемаме поканата за среща на премиера, за да представим позициите си и да уточним тезите му.
Ние продължаваме да не разбираме мотивите на депутати, министри и държавни служители в тази открита атака върху частния бизнес в опит за присвояване на активи. Длъжни сме да направим и допълнително уточнение, че противоконституционно отнемане на действащ лиценз носи своите правни последствия и потенциални финансови обезщетения в размер на милиарди.
Нове АД Холдинг
Intralot SA
Национална лотария АД
Евробет
БАРХИ
Водещи
-
Ето откога изплащат пенсиите през февруари
06.02 | 19:15
-
Енергийна напитка и алкохол пратиха двама тийнейджъри в болница
Едното момче припаднало в двора на училище
06.02 | 18:45
-
Стотици полети от и за Истанбул са отменени
Причина за това са лоши метеорологични условия
06.02 | 18:30
Най-четени
-
Кола се вряза в камион на "Тракия", има жертва и тежко ранен ОБНОВЕНА
Въведен е обходен маршрут
06.02 | 13:13
-
Управляващи и опозиция пак в спор: На плюс или на минус ще е хазната за януари
Депутатите изслушаха финансовия министър за „дупката“ в бюджета
06.02 | 13:45
-
45% от българите одобряват президента Радев
Изследването е осъществено в периода от 25 януари до 2 февруари 2025 година, като са...
06.02 | 12:00
-
Въоръжен мъж се барикадира в дома си в Благоевград
Предполага се, че причината е семеен скандал
06.02 | 13:30