Шефът на пожарната: Новата реалност за българите ще е редуване на пожари с наводнения 24.07 | 09:45

„На територията на страната в момента няма активни пожари, остава притеснението за пожара, който е на територията на Гърция и е в близост до българската граница“, посочи Джартов.

От iNews.bg

Новата реалност за българите ще е редуване на пожари с наводнения, затова трябва да се адаптираме към тези нови тежки условия, предупреди в интервю за бТВ гл. комисар Николай Джартов - шеф на главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението".

"На територията на страната в момента няма активни пожари, остава притеснението за пожара, който е на територията на Гърция и е в близост до българската граница", посочи Джартов.

По думите му от огъня през юли в България са опожарени изключително големи площи – стотици хиляди декари гори, селскостопански територии, треви и храсти. Като брой пожари са повече в сравнение с миналата година – с над 10%.

"Това, което най-съществено може да ни помогне, са летателните средства. Особено по отношение на тези пожари, което бяха в района на Хасковска и Ямболска област. Там духа постоянно вятър и това за нас е голям проблем. Ние не можем да разположим екипи, които да се справят с пожара, защото представлява опасност за тях", коментира директорът на пожарната.

Той подчерта, че през последните години непрекъснато се придобива нова техника. "В момента сме в процедура по придобиване на нови пожарни автомобили. Техниката, личните предпазни средства – те са консуматив, те се повреждат и е необходимо да бъдат подменяни с нови съвременни", уточни Джартов.

Относно помощта, която поискахме и получихме от други държави, директорът на пожарната обяви, че това е практика във всички европейски страни, особено в южните, където пожари има често.

"Причините за пожарите е основно човешка дейност – обработване на земеделски земи, хвърлени цигари, палене на огън за приготвяне на зимнина. Много редки са случаите, в които имаме искри от далекопроводи или мълнии", каза още шефът на пожарникарите.

Водещи

Най-четени