Ще изчезнат ли българските паралелки в Босилеград? 23.04 | 10:08

Малкото останали ученици там искат да продължат образованието си в България

От iNews.bg

Проблемите с образованието на българите в Западните покрайнини съществуват от десетилетия, предаде БНТ. За съжаление днес има голям недостиг на учебници на български език, а учители разказват, че децата в българските паралелки значително намаляват. Преди Великден в Босилеград се проведе първото посещение на български министър-председател в новата ни история.

Полупразни училищни стаи с по пет-шест деца. Така изглеждат днес българските паралелки в гимназията в Босилеград. От 9 до 12 клас има четирли български паралелки. Освен това обучениетое трудно заради липсата на преведени учебници. Учениците също споделят, че са много изостанали. Те казват, че се учи от сръбски учебници на сръбски. След това, когато изнасят урока на български, а учителите максимално се опитват да превеждат на български и да ни обясняват. Децата разчитат предимно на помощта на преподавателите. Учебните програми в Сърбия и в България са различни и затова не може да се учи по българските учебници. В същото време сръбски издатели отказват да ги превеждат и издават с мотива, че тиражът е малък и няма рентабилност.

Владимир Захариев, кмет на Босилеград Владимир Захариев също е много разстревожен. Той казва, че много години назад не се е правило нищо. Хората в града пък разказват, че от години сръбската държава не инвестира в български учебници и не насърчава образованието на български език. Това е причината родителите да се отказват от българските паралелки и да местят децата си в сръбските. В края на миналата година сръбските медии оповестиха, че външният министър на Сърбия е предал 30 учебници, преведени от сръбски на български, в българското посолство, предназначени именно за Босилеград.

Поредното обещание за икономически инвестиции и решаване на проблема дойде точно преди Великден след среща на служебния премиер Герджиков, външният министър на Сърбия и кметът на града. А иначе, между обещанията и очакванията, малкото останали ученици в българските паралелки признават, че след като завършат искат да продължат образованието си в България.

Водещи

Най-четени