Ще има ли кой да запълни студентските банки тази година? 28.08 | 21:35

Университетите обявяват допълнителен прием на студенти

От Цанка Донкова

Имаш ли висше образование – това е един от най-честите въпроси, които ни задават работодатели, приятели, познати. И ако в миналото това е била трудно постижима привилегия, то в наши дни всеки, който поиска може да стане висшист.

Причината е, че университетите обявяват допълнителен прием на студенти от 28 август. Свободните места са повече от випуска, който завърши училище, съобщава bTV. В Софийския университет незапълнените бройки са едва 550. За тях ще се борят 3000 кандидати, изкарали двойки на зрелостните изпити през май. Ако издържат успешно поправките, които вече започнаха, всички те ще могат да започнат академичната година в университет, наравно с отличниците.

Тази година има 72 000 свободни места във Висшите учебни заведения за випуск от 59 000 абитуриенти. От това число трябва да бъдат извадени заминаващите за чужбина, които са не по-малко от 10 000 души.

От тази година в Софийският университет се влиза с тройка. Почти във всички специалности има такива бъдещи студенти, признават от Алма матер. "Незапълнени места има, обичайното във факултетите - химическите, физическите науки, но това са трудни специалности, изглежда и не толкова предпочитани от зрелостниците”, обясни Албена Григорова, началник отдел на "Образователни дейности" в СУ

Дори балът за най-желаната специалност – Право, се е сринал до рекордно ниски нива. П

60 пък са незапълнените места в столичния Технически университет. Свободните позиции са за инженери. Най-тежка обаче е ситуацията в страната. В Пловдивския университет си имат решение. "Кризата за студенти принуди Висшето заведение да приема без приемен изпит.

Кандидатите за висшисти в два факултета - по физика и химия, се явяват само на събеседване. Буквално за няколко минути става ясно дали кандидатът става студент”, обясни доц. Савка Маринова от катедрата по Атомна физика.

На този фон в Нов Български университет стартира академичната година с нова специалност, изучаваща социалната мрежа Facebook. "Поканили сме за преподаватели известни блогъри. . Имаме няколко човека, които са се записали”, обясни гл.ас.д-р Евелина Христова, преподавател "Масови комуникации" в НБУ. Най-предпочитаните специалности от студентите са Журналистика, Архитектура и Медицина.

Алма Матер обяснява този огромен излишък с демографската криза. Прогнозата е следващите две години да има нов рекорд за по-малък брой кандидат-студенти. И това може да доведе и до затваряне на университети.

Водещи

Най-четени