Ще има ли нов Костинброд? Мястото на отпечатването на бюлетините е мистерия 14.08 | 19:00

Най-вероятно отново ще има наблюдатели на килограм пред секциите

От Росен Георгиев

Централната избирателна комисия не е в състояние да организира честното провеждане на изборният процес. Такова опасение възниква след днешната пресконференция на изборната администрация. От ЦИК признаха, че все още не са получили отговор от печатницата на Българска Народна Банка (БНБ), дали ще успеят да напечатат всички бюлетини или ще бъде необходимо наемането на други външни фирми за тази цел.

Една от основните предпоставки според ЦИК за провеждането на честни избори е, че само печатницата на БНБ трябва да печата бюлетини и така ще се избегне повторение на случая с "Костинброд", поясни един от говорителите Александър Андреев. Но говорителите на изборния орган изпаднаха в парадокс, защото все още не са получили официален отговор от националната печатници, дали ще могат да организират печата на всички бюлетини. И това е причината все още, да не може да се каже дали отново няма да има опити от страна политически субекти да се възползват от ситуацията.

ЦИК също така не може да предотврати регистрацията на прекомерния брой на наблюдатели, какъвто имаше на последните избори, защото в закона не е упоменато как да се справят с този проблем. От изборната администрация признават, че единственото, което могат да гарантират е това, че броят на наблюдателите, няма да надхвърля броя на секциите у нас и в чужбина.

Тази година изборите на данъкоплатеца ще струват с 5 млн. лева повече, заради това, че са увеличени възнагражденията от ЦИК- и РИК-овете в страната, както и заради изработката на нова платформа за информиране на хората, които искат да гласуват и медийните пакети на инициативните комитети. От няколко месеца е ясно, че предсрочните избори ще са по-скъпи от предишните. Цената, която данъкоплатецът ще плати е минимум 24 млн. лева. Така общо за годината държавата ще изхарчи за провеждането на двата вота поне 47 милиона и 772 хиляди лева.

6 броя аудиовизуални клипове ще ни "учат" как да гласуваме на 5 октомври, уточни Камелия Нейкова, говорител на ЦИК. Тя посочи, че до 20 август всички политически партии и коалиции трябва да бъдат регистрирани. До момента нито една партия не е регистрирана, а само една е подала документи за регистрация. 15 август пък е крайният срок да бъдат назначени всички Районни избирателни комисии.

Водещи

Най-четени