Ще има ли отново водна криза в София? 16.01 | 14:47
Експерти се притесняват от поддръжката на съоръженията в столицата
От природно-климатична гледна точка няма опасност от водна криза за София. Експертите от Националният комитет за подобряването на водоснабдяването на България (НКПВБ) обаче виждат заплаха в промените от миналата година.
През 2011 година беше сменена собствеността върху съоръженията – от общинска те станаха държавна собственост. И спряха да се почистват и поддържат добре, коментираха от организацията по време на специална пресконференция в БТА.
"Проблемът с язовир Бели Искър възникна, когато той от собственост на Столична община влезе в регистъра на държавните язовири и стана държавна собственост", коментира инж. Хитров. Според него това се е оказало капитална грешка.
"Съоръженията ни не са в идеално състояние и изискват ремонтни работи", посочи инж. Ганчо Хитров, председател на НКПВБ.
Лошата поддръжка и затлачването създава предпоставка за криза, а засегнати ще бъдат 25% от гражданите на столицата, чийто водоизточник е язовир "Бели Искър". Според експертите най-потърпевши ще се окажат живеещите в кв. "Дървеница", "Суходол", части от "Люлин", както и Банкя и Бояна. Селищата, които имат връзка с водохранилища обаче няма да пострадат. Има опасност за тези, които са вързани към открити водоеми т.е реките, обясниха експертите.
Обемът на язовир "Бели Искър" е достигнал критичния минимум от 6 милиона куб.метра, а трябва да е 15. Язовирът работи на авариен режим от известно време насам, което означава, че не се използва пълният му капацитет.
В момента имаме резерви от порядъка на 50-60 млн. куб. метра чиста вода, която ще се втечни в язовир "Искър". Неговият обем е 360 милиона куб. метра вода и заедно с резервите ще стане 420 млн. куб.метра. София употребява максимално около 280 млн. куб.метра вода, обясни доц. д-р инж. Стефан Модев, декан на Хидротехническия факултет в УАСГ.
Друга причина като предпоставка за водна криза експертите посочват студените месеци, които предизвикват силно маловодие. Според тях се очаква февруари да бъде тежък, защото се прогнозира, че ще е много студен и сух. Липсата на приток поради нестопяване на снежната маса може да окаже негативно влияние върху състоянието на водата.
"Не трябва да разчитаме само на милосърдието на природата", посочи инж. Хитров.
Експертите са на мнение, че ако през март няма по-добри метеорологични условия, критичната ситуация ще е налице.
Демографското състояние на столицата експертите определиха като скрита причина за проблема с водоснабдяването. По думите им водната система на София може да поеме не повече от 2-2,5 милиона потребители.
Предвижданията на експертите са, че проблемните месеци ще бъдат август, септември и октомври.
За да бъде избегнат подобен мрачен сценарий от Комитета ще предложат на концесионера на столичното ВиК дружество - "Софийска вода", на Столичната община и на Народното събрание да бъде изготвена специализиран технологичен вариант за използване на вода от Рилския водопровод.
"Софийска вода" трябва незабавно да пристъпи към реализация на проекта, които може да бъде осъществен за не повече от 15-20 дни, каза инж. Хитров. Проектът ще включва прехвърлянето на вода от пречиствателна станция "Бистрица" към Рилския водопровод. Стойността му възлиза на около 2,5- 3 млн. лева.
Експертите от НКПВБ ще настояват за среща с кмета на Столична община Йорданка Фандъкова, от която ще поискат да изиска от "Софийска вода" по-бързата реализация на този проект.
iNews припомня, че преди 17 години София беше изправена пред водна криза. Заради сушата критично намаля нивото на яз. "Искър" и това стана причина за воден режим в много квартали на столицата. През 1994 година 750 хил. граждани на София преживяха месеци с 18-часов режим на водата.
Водещи
-
Арестуваха българка във Виена за шпионаж в полза на Русия
Тя е на 48 г. и е живее от около десет години в Австрия
21.12 | 18:00
-
"Коледен автобус" ще радва столичани
21.12 | 17:20
-
Киселова: В последните дни има усилия за правно-политически провокации
Министър-председателят е в много тежка ситуация, защото не е подкрепен нито от НС, нито от...
21.12 | 17:00