Южното Черноморие свободно от COVID-19 25.06 | 17:00

Изследвани са 2400 души там, сред тях няма и процент, които да са се срещали с коронавируса, обяви Кунчев

От iNews.bg

Резултатите от мащабното имунологично изследване в Бургаска област, обхванало 2400 души, сочат, че 0,95% от жителите на региона са се срещали с коронавируса. Това обяви на брифинг в Бургас главният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Той, заедно с министъра на туризма Николина Ангелкова, е на посещение в Бургас, предаде БГНЕС

По думите му това показва, че южното ни Черноморие е чисто от коронавирус и туристите могат да се чувстват в безопасност.

Данните от изследването и изводите, че южното Черноморие не е рискова дестинация, ще бъдат преведени на четири езика и ще се изпратят както на чуждите посланици в България, така и до българските дипломатически мисии зад граница.

На случаен принцип в период от 20 дни през месец юни са били тествани жители на града, разпределени в четири възрастови групи, като голям процент от тях са свързани с туристическия бранш.

"По малко от 1%, – по точно 0,95% от тази популация, която изследвахме, са се срещали с коронавируса. Това означава първо, че мерките които бяха предприети преди 4 месеца, бяха спазвани”, съобщи доц. Цветан Велинов.

"Това е много важно с оглед и планирането на чартърната програма и чатърните полети. Надявам се утре да пристигне и първия чартърен полет от Амстердам и съответно всички други планирани полети които имаме и от Германия, и началото на юли от Полша и Чехия. Съответно в момента водим разговори, които са много важни за това да бъдем включени в така наречения "въздушен коридор” с Великобритания, за да може и там да се възстановят, когато обстановката и там позволява пътуванията”, съобщи министърът на туризма Николина Ангелкова.

"Вероятността да участва някой в пътнотранспортно произшествие е по-висока от колкото да се разболее от коронавирус”, допълни доц. Велинов.

Със съобщаването на добрите новини, от Националния оперативен щаб, обаче, напомнят за спазването на мерките, за които проверките в курортите ще продължат.

"Сигурност иска всеки западен турист. Да гледа усмихнатото лице на рецепционистка или сервитьорка през лицевия щит с маска. Това иска чужденеца. Германецът първата му работа когато влиза в заведение е да види дали има дезинфектант и да има отстояние и дали ще бъде навън на чист, свеж въздух”, коментира проф. Кантарджиев и допълни, че специалистите имат и свои очаквания за циркулацията на вируса: "Втората фаза ще е след края на сезона, за да се разбере каква част от работещите в туризма – срещащи се с хора, идващи от чужбина, са влезли в безсимптомен контакт с вируса, защото това е най-важното. Старите епидемиолози го наричаме проепидемчване”.

Сред добрите новини е и резултатът от направеният анализ на водата за къпане от 88 охраняеми плажове по южното черноморие. Данните сочат, че качеството на морската вода е отлично, и по-добро в сравнение с последните четири години.

"С отлично качество също така е и продуктът, който предлагаме не само като морска вода, но и като плаж, и като спасители”, съобщи пък д-р Георги Паздеров, началник РЗИ Бургас.

Към този момент отмяна на резервациите за полети към България няма, а 90% от пасажерите на първия полет от Амстердам утре са туристи, които ще бъдат настанени в най-големия ни курорт Слънчев бряг.

Най-четени