Юлиян Петров, КТ "Подкрепа": Оценката за възпитание не е наказание 21.01 | 10:59

"Ако едно от двете не е на ниво, всичко е много люлеещо се и крайния резултат го няма", заяви той.

От iNews.bg

От много години има закон, който налага сравнително нова философия в системата на образованието. Имаме анализ какво работи и какво не. Истината е, че сме се вторачили само към знанието, към успехите на учениците, но изключваме възпитанието. Това каза пред БНР Юлиян Петров, председател на Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа".

"Ако едно от двете не е на ниво, всичко е много люлеещо се и крайния резултат го няма", заяви той.

Синдикатът излезе с отворено писмо, в което се настоява за спешни мерки за овладяване на насилието в българското училище.

На първо място е комуникацията с родителите, чиито деца не спазват училищния правилник, смята Петров. По думите му, липсват инструменти и родителите дори не могат да бъдат задължени да дойдат в училището за разговор и затова са нужни санкции.

"Това обрича целия процес на крах."

Достатъчен е един ученик, който да изгуби на останалите една трета от времето в обсъждане на дисциплината, даде пример синдикалистът и допълни, че това нарушава правото на образование.

Фигурата на училищния психолог е много важна, но в големите училища броят на психолозите е недостатъчен, отчита Юлиян Петров. Според него "има родители, които преценяват, че техните деца не правят нищо лошо".

"Да кажем откровено – в България нещата не вървят заради дисциплината. Оценка за възпитание е нещо логично – нещо, което почти навсякъде го има. Според нас след 4 клас трябва да се появи задължително", коментира синдикалистът в предаването "Преди всички".

Оценката сама по себе си нищо няма да реши. Ще има смисъл при комплекс от мерки и национален консенсус, изтъкна Петров и призова: "Нека не приемаме като наказателна тази оценка за дисциплина!"

Много преди комунистическата епоха е имало такава оценка в Европа, обясни Юлиян Петров, според когото е редно да се преодолее това опасение.

Духовните ценности, които се споменават в отвореното писмо, си приличат в различните религии. В България имаме една официална религия, подчерта той.

"Аз съм абсолютно убеден, че тези християнски ценности са нещо много важно и могат само да ни помогнат. Ние визираме тази духовна, непреходна ценност, а не толкова дали ще бъде написана в Библията или някое помагало."

По темата с учителските заплати той предупреди, че са възможни протести.

Водещи

Най-четени