Янев публикува договорите на ЕРП-ата 19.02 | 11:30

Договорите ще бъдат качени на сайта на Народното събрание

От Кремена Бедерева

Комисията за борба с корупцията по високите етажи на властта взе решение за осигуряване на публичен достъп до договорите за приватизационна продажба на акции на енергоразпределителните дружества и на документи, показващи следприватизационния контрол, осъществяван от институциите, предаде агенция "Фокус”.

Решението беше прието единодушно от членовете на комисията. Председателят Яне Янев обясни, че договорите ще бъдат качени на сайта на Народното събрание.

Комисията за борба с корупцията по високите етажи на властта изиска информация за новите собственици на миноритарния дял на ЕРП-ата. Председателят на комисията Яне Янев заяви, че информацията ще бъде качена на страницата на комисията.

Мая Манолова от Коалиция за България поиска да се изиска информация и за това - на каква цена са придобити дяловете на държавата в ЕРП-ата.

"Има информация, че дяловете са продадени на три пъти по-ниска цена от тази при приватизацията”, коментира Манолова.

"Информацията за цената на миноритарния пакет в ЕРП-ата е публична. През 2004 г. са продадени мажоритарните пакети. Цената е била около 4500 лв. за акция. За миноритарния дял цената на акция е била 1644 лв. за акция. Продажбата на мажоритарния контрол включва контрол, дивидент, затова и цената е по-висока”, обясни Емил Караиванов, изпълнителен директор на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол.

Димитър Лазаров от ГЕРБ поиска да стане ясно коя е била банката, която е консултирала приватизационната сделка на ЕРП-ата.

Яне Янев отговори, че консултантът е "БНБ Париба”, която е близка до Меглена Кунева.

Досега това сами обявиха от електроразпределителното дружество ЧЕЗ, които разсекретиха договора си. От компанията съобщи вчера (18 февруари), че е изпълнила всички свои задължения по приватизационния договор на 19 ноември 2004 година.

В съобщение от компанията се уточняваше, че договорът за приватизация на електроразпределителните дружества в Западна България, е представен публично през юли 2005 г. 

"Договорът е достъпен за всички, които желаят да се запознаят с клаузите по него", посочиха от ЧЕЗ и изтъкваха, че доказателства за изпълнението на предвидените ангажименти по договора могат да бъдат намерени на сайта на Агенцията за приватизация, публичен регистър и следприватизационен контрол.

На извънредна пресконференция пък днес EVN също обявиха, че ще последва примера на ЧЕЗ и още днес ще разсекрети договора си за приватизация. Той ще бъде достъпен на сайта на компанията.

А цялата страна бе обхваната от масови протести срещу монополите и високите сметки.

Исканията вече надхвърлиха сметките за ток и парно и бъдещето на ЕРП-тата и се чуха скандирания за оставката на управляващите. В София напрежението ескалира и се стигна до сблъсъци с полицията, стрелба и арести на протестиращи.

Центърът на столицата в понеделник вечер бе блокиран от хиляди демонстранти. Първоначално протестът тръгна от Народното събрание, а митингуващите бяха охранявани от плътен кордон жандармеристи.

По сградата на парламента полетяха камъни, като бе счупен прозорец и се стигна до сблъсъци със силите за сигурност.

Напрежението в центъра на София ескалира, като освен сблъсъците с полицията, се чу и стрелба.

Водещи

Най-четени