Янка Такева отсече: 5% от БВП за образование! 13.11 | 13:24
Министърът увери, че ще направи каквото може

Синдикатът на българските учители настоява 5% от Брутния вътрешен продукт да бъдат заделени за образование в следващия бюджет. Това стана ясно от думите на председателя на синдиката Янка Такева конференцията "Предизвикателства и перспективи пред младите учители за адаптиране в училищна среда".
СБУ е предложил финансова разбивка на парите за образование. В бюджет 2014 парите за образование са около 3.8% от БВП.
Министър Танев увери, че ще направи всичко, което зависи от него, за да бъдат отпуснати повече пари за образование през следващата година. По думите му обаче трябва да се види каква ще е финансовата рамка за 2015 година.
Янка Такева изброи и останалите искания на СБУ към новия образователен министър. Първото от тях е за промяна в Закона за професионалното образование, свързана с въвеждането на дуалното обучение. Много важно е да бъде приет и новият Закон за училищното образование, както и да има промяна в съдържанието на учебните планове и програми, за които настояваме от години, заяви още тя, предаде БТА.
По думите ѝ трябва да има промяна и във "философията" на делегираните бюджети на училищата. Те бяха въведени във всички училища след голямата учителска стачка през 2007 г. и въз основa на тях - според броя на учениците, училищата получават средства за заплати, разходи и ремонти. Делегираният бюджет нека да остане като политика за финансиране, но към критерия за броя на учениците в дадено училище, трябва да има и други критерии, посочи Такева.
Тя добави, тези нови критерии трябва да са свързани с броя на паралелките и с населеното място, в което се намират училищата. Сега затруднения заради делегираните бюджети имат училищата с малко ученици, които разполагат с по-малко средства.
Водещи
-
Партия "Величие" ще подкрепи предложенията за възстановяване на парламентарната група на МЕЧ
"Но ние сме против оставката на председателя на парламента Наталия Киселова", посочи...
26.03 | 10:29
-
Стотици хиляди хора се стекоха снощи в парка Сарачхане пред Голямата община на Истанбул
Днес общинският съвет на Истанбул трябва да избере временен кмет на мястото на Имамоглу.
26.03 | 10:15
-
14 ТЕЛК комисии в шест области временно спират приема на нови заявления
20 000 души чакат просрочени ТЕЛК решения в цялата страна
26.03 | 09:59
-
Депутатката от "Величие" настоява за подходящи условия за кърмене в парламента
Ангажимент към избирателите
26.03 | 09:45
Най-четени
-
Времето всряда 2
Максималните температури ще бъдат между 15° и 20°, за Шумен максималната температура се очаква...
26.03 | 08:03
-
Евгени Минчев се срещна лично с руската посланичка Елеонора Митрофанова
Критика към вулгарното изразяване на мнение
26.03 | 08:24
-
Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище
Мнозинството от българите (57%) одобрява въвеждането на предмет по религия като част от...
26.03 | 09:15
-
Психиатрични специалисти излизат на протест срещу "унизителното" 5-процентно увеличение на заплатите
Тревожни тенденции в психичното здраве на младежите
26.03 | 08:43