В Ямболско обновяват най-значимите си туристически обекти 22.08 | 07:41
Акцентът е върху Безистена и Националния археологически резерват "Кабиле"
В община Ямбол започва изпълнението на проект по Оперативна програма "Регионално развитие" за цялостно обновяване и популяризиране на най-значимите туристически обекти в региона - Безистена и Националният археологически резерват "Кабиле", съобщават от общинската управа.
Проектът предвижда реконструкция и възстановяване на старинния облик на единствения запазен закрит пазар в страната (безистен), построен в началото на 16 век.
В сградата ще бъдат премахнати всички сегашни магазини, с което ще се оформи многофункционална зала с камерна сцена и места за зрители, както и място за постоянна експозиция на местни археологически находки. В същата зала ще бъде монтирана интерактивна мултимедийна система за представяне на регионалното историческо и културно наследство, допълва БТА.
Ще бъде изграден информационен туристически център с възможност за продажба на нагледни материали и сувенири от региона.
В проекта е заложена реставрация на подземния етаж на Безистена и обособяване на две зони - обществена и обслужваща, както и на две експозиционни зали за временни художествени изложби.
Пространството около историческата сграда ще бъде озеленено, ще се осигури достъпът на хора с увреждания.
В другия туристически обект - Националният археологически резерват "Кабиле", предстои реставрация и консервация на късно антична римска баня, на една раннохристиянска базилика - най-голямата култова сграда в комплекса.
Предвижда се също да бъде изградена открита сцена с места за зрители за пресъздаване на моменти от бита и живота на древните траки и римляни, както и на значими исторически събития от онова време.
В историческата местност ще бъдат обособени тематични туристически маршрути за пряк достъп до археологическите забележителности, с изглед към античния град и поречието на Тунджа. Експонатите ще бъдат осветени с прожектори, ще бъдат обособени места за отдих и заслони за посетителите, както и обзорна площадка с далекоглед на най-високото място наоколо - "Зайчи връх".
Навсякъде в историческата местност ще бъдат монтирани указателни табели и информационни табла.
Територията на резервата от няколкостотин декара ще бъде опасана с метална ограда.
Проектът е на стойност 5 670 000 лева, като финансовото участие на Община Ямбол е около 4%. Той ще бъде реализиран за две години в партньорство с Община Тунджа, уточняват от общинската управа.
Непосредствената близост на Националния археологически резерват до автомагистрала "Тракия" е предпоставка за повишен туристически интерес към него, а и към историческите забележителности на Ямбол, отбелязат накрая от местната община.
Водещи
-
Финансовият министър няма да иска извънреден доклад за еврозоната
Тя обяви, че ще направи това, когато покрием и последния критерий за нивото на инфлация
23.01 | 21:00
-
Астролог назова двата най тежки месеца през тази година
Вижте кои са те и как да ги преживеем
23.01 | 20:44
-
Нов скандал между управляващи и опозиция в парламента (ОБЗОР)
Появиха се съмнения за по-широко мнозинство
23.01 | 20:29
Най-четени
-
МС изтегля проектобюджета за 2025 г. и внася нов до 14 февруари
Финансовият министър Теменужка Петкова: Ситуацията е тежка
23.01 | 14:00
-
Борисов: Оставям вратата на ПП-ДБ отворена, те ми я затвориха с ритник
"Оставям вратата на ПП-ДБ отворена, те ми я затвориха с ритник, само че от външната страна",...
23.01 | 10:30
-
Още две области обявяват грипна епидемия
23.01 | 14:30
-
Компенсации за бизнеса за скъпия ток до края на март
При борсова цена над 180 лева за мегаватчас разликата ще бъде изцяло компенсирана, реши...
23.01 | 16:15