Ваксинират 13 000 овце срещу "син език" 10.09 | 17:39

Болестта придобива неподозирани мащаби. Стопаните я наричат истинско бедствие

От Теодора Кокаланова

Очаква се ваксинация срещу "син език" на 13 000 овце във Видинска област. "Изпратени са в три места във със съмнение за "син език".  За щастие пробите са отрицателни", съобщи д-р Валери Велков, началник на отдел "Здравеопазване на животните" към Областната дирекция по безопасност на храните във Видин.

Той посочи, че в населените места се извършват предписаните мерки от областната епизиоотична комисия, като за целта е издадена заповед на областния управител Кръстьо Спасов до кметовете на общините. "Определени са местата, където ще бъдат загробвани животните при евентуално разпространение на болестта "син език", оповестени са и телефоните на екарисажите", обясни д-р Велков.

От Европейската комисия вече са разрешили ваксинацията на здрави животни срещу болестта "син език". В Министерството на земеделието са изпратени броят на овцете във Видинска област – около 13 хиляди в 3 хиляди обекта. "Имаме малки обекти, в които се отглеждат по 2-3 овце. Ваксината ще бъде безплатна за стопаните. Ще се заплащат само консумативите", обясни д-р Велков.

Над 1000 животни са умрели от "син език" в Смолянско. Регистрирани са общо 39 огнища на болестта в областта, отбеляза д-р Валентина Мелемова, началник отдел "Заразни болести" в областната дирекция по безопасност на храните в града. По думите й най-висока е смъртността при овцете – 982. Умрели са 18 говеда и 2 кози, като има още доста заболели животни и се очаква броят на мъртвите животни още да расте.

"Към 4 септември в Смолянско бяха регистрирани общо 27 огнища на заболяването, а към днешна дата вече са 39 и това е много тревожно", подчерта д-р Мелемова. По нейните думи заради високата заболеваемост животните не могат сега да се ваксинират, защото това се прави само на здрави животни.

"Известно време ще има болни животни, защото скритият инкубационен период е от пет до десет дни, така че дори да се застуди времето трябва да се изчакат десет дни и да се проследи дали ще се разболеят", каза д-р Мелемова.

По думите й болестта в Смолянска област е добила сериозни мащаби и това е бедствие за стопаните на животните, предаде агенция "Фокус". Обхванала е всички общини. Засега само в Неделинска не е регистрирано огнище, но и оттам има изпратени в лабораторията за изследване проби и резултатите още не са пристигнали в Смолян. 

Водещи