Ваня Стефанова е новият и.ф. главен прокурор 22.04 | 12:13
Коя е Ваня Стефанова?
Ваня Стефанова е приела да бъде новият и.ф. главен прокурор. Искането за съгласие бе изпратено от Прокурорската колегия на ВСС, след като досегашният магистрат на поста - Борислав Сарафов, оттегли съгласието си за заемане на поста. Така тя вече е назначена на поста за период от шест месеца, научи NOVA.
Стефанова досега беше заместник-главен прокурор, а тъй като е с най-старшият измежду прокурорите във ВКС.
По-рано днес в Прокурорската колегия на ВСС беше депозирана оставката на Борислав Сарафов като и.ф. главен прокурор. Минути след като стана ясно, че е заявил желанието си да освободи поста, самият той излезе с обръщение към колегите си, в което обясни мотивите си.
Коя е Ваня Стефанова?
През 1996 г. тя получава Магистърска степен по право в Софийския университет "Св. Климент Охридски" .
Професионалният ѝ път започва през юни 1997 г. Оттогава до 2001 г. тя работи като помощник следовател и следовател в Софийската окръжна следствена служба.
В следващите две години е прокурор в Районната прокуратура - Сливница. В периода юли 2003 г. - април 2010 г. заема длъжността заместник на административния ръководител - заместник-районен прокурор на Районна прокуратура - Сливница. През април 2010 г. е назначена за прокурор в Софийската градска прокуратура.
От септември 2013 г. до март 2015 г. е заместник-председател на Държавната агенция "Национална сигурност".
Следват четири години, в които Стефанова е прокурор в Софийската градска прокуратура, а от ноември 2019-а до януари 2020 г. - прокурор във Върховната касационна прокуратура. След това става завеждащ отдел "Специализиран" във Върховната прокуратура (до 22.12.2023 г. Върховна касационна прокуратура).
На 9 януари миналата година е избрана за заместник главен прокурор от Прокурорската колегия на ВСС. Четири дни по-късно встъпва в длъжност като заместник на главния прокурор при Върховната прокуратура.
Водещи
-
Вижте всички решения на Министерски съвет от днес, 22 юли 2026 г.
Промени в Кодекса на труда усъвършенстват нормативната уредба, свързана с колективното...
22.07 | 21:01
-
Слави Трифонов: Уважаеми зрители, спите ли?
Решението на Радев е грешно, лицемерно и най-лошото - опасно, коментира той разполагането на...
22.07 | 20:45
-
Руското посолство у нас: България остава един от спонсорите на киевския режим
София продължава да го въоръжава, въпреки отказа й от участие в т.нар. "Коалиция на желаещите,...
22.07 | 20:30
-
Защо „Демократична България” не гласува в пленарната зала за американските самолети в Безмер
От ДБ заявиха, че не са получили основателни доводи от управляващите
22.07 | 20:15
Най-четени
-
Костадинов: Радев обещаваше да нормализира отношенията с Русия, а ни вкарва във война с тях
Румен Радев, който обещаваше да нормализира отношенията с Русия
22.07 | 11:30
-
Радев категоричен: Изключено е от наша територия да се водят бойни действия в Близкия изток
Време е да спрем да се гледаме през прицелите на оръжията, призова премиерът
22.07 | 11:15
-
В село Безмер започна подписка срещу разполагането на американските самолети цистерни в близката авиобаза
Кметът съобщи, че не е получил официална покана за срещата на министъра на отбраната с кметове...
22.07 | 12:15
-
Безопасно ли е да се пуска пералня при гръмотевична буря? Експерт посочи рисковете
Не използвайте душа и съдомиялната
22.07 | 10:45