Великобритания блъфира! Няма да реже пенсиите на емигранти 18.02 | 16:00

Детските надбавки обаче намаляват

От Беатрис Николoва

За да ограничи миграцията и тежестта върху социалния си бюджет, Великобритания няма да пипа пенсиите, а само детските надбавки, пише BBC.

Това ще стане с нова европейска разпоредба, която ще позволява на страните членки да адаптират размера на дължимите суми към стандарта на живот в страната, в която живее постоянно детето, а не в която работят родителите му. Така, ако децата на работещи в чужбина родители живеят в родината си, родителите ще получават помощ за отглеждането им, но в адаптиран размер.

Това става ясно от окончателния проект за решение за британската сделка, който ще бъде поднесен на европейските лидери тази вечер в Брюксел. Той беше договорен късно снощи от експертите от страните членки.

В последния проект за решение изрично се подчертава, че на индексиране няма да се подлагат пенсиите за старост и други социални добавки. Това беше настояване на източноевропейските държави, водени от Словакия, която заплаши с вето, ако не бъдат дадени гаранции за пенсиите.

Страните от Вишеградската четворка (Полша, Унгария, Словакия, Чехия) обявиха общата си позиция против предложените реформи, като проблемът е най-вече в спирането на социалните плащания, което засяга много техни граждани във Великобритания.

Британското искане да изключи за 4 години новопристигналите работници от добавки към най-ниските заплати остава, но се добавя изискване за въвеждане на постепенен механизъм за включването им към системата за тези данъчни кредити

Поправки има и по исканията за гаранции на страните, които не са част от еврозоната, както и за националния суверенитет. Европейският съюз ще даде на Лондон гаранция, че няма да участва в по-нататъшната политическа интеграция на ЕС. Поемат се ангажименти страните, които не използват еврото, да могат самостоятелно да осъществяват надзор над финансовите си институции и да решават как да ги преструктурират през проблеми. Участието в банковия съюз и спасителните операции в еврозоната остава доброволно. Дава се известна свобода за управление на Лондонското сити – най-големият финансов център в света, когато става дума за мерки за финансовата стабилност.

 

 

 

Водещи

Най-четени