Видин вече не е "най-западналият град" 06.02 | 14:05
Градът вече може да се похвали с редица хубави неща, видя Борисов
От най-западнал град в Северозападна България, Видин вече може да се похвали с редица хубави неща. Това заяви премиерът Бойко Борисов пред събралите се жители на Видин при откриването на реновираната сграда на музея "Кръстата казарма”, предаде агенция "Фокус".
Музеят не е ремонтиран от 30 години. Новият ремонт включва заздравяване на конструкцията на сградата, възстановяване на първоначалното положение на разцепените крила и отводняване на терена около четирите крила на сградата.
Изградени са траншеи, с които е понижено нивото на подпочвените води. С ремонта се е подобрила енергийната ефективност на сградата, подменени са цялата дограма и всички инсталации. По проект са оформени експозиционни площи и зала за презентации.
"Сега видяхте, че ние успяхме да защитим проект по програма "Регионално развитие” и с 1.6 млн. лева, които вложихме, ремонтирахме сградата", заяви Борисов.
Премиерът се похвали пред жителите на града: "Мисля, че ви харесва инфраструктура към Дунав мост 2 и моста, който предстои да открием. Обещахме ви да ремонтираме булеварда и вече го сторихме”.
Министърът на културата Вежди Рашидов заяви, че е спасена една уникална сграда.
"Няма такава сграда в целия свят, която да е изградена във формата на кръст”, каза Рашидов. Той допълни, че политиката на ведомството е да продължи да работи за ремонтиране на сградите на театрите в страната.
Архитектурният паметник на Видин "Кръстата казарма” е построен през 1801 г. Сградата е масивна, двуетажна във формата на равнораменен кръст със застроена площ от над 1200 кв. метра. Използвана е както преди Освобождението, така и след това за казарма. През 1965 г. е превърната в етнографски музей.
Водещи
-
Прокуратурата с позиция за скандала между Пеевски и Демерджиев
В СГП са наблюдавани три прокурорски преписки, свързани с казуса
02.07 | 18:03
-
НАП: 70 нарушения при 240 проверки по време на лятната контролна кампания
За неиздаване на касова бележка санкцията при първо нарушение може да достигне 2000 евро, а...
02.07 | 17:45
-
Митничар е открит мъртъв в Бургас, разследват самоубийство
По неофициална информация в жилището не е открито предсмъртно писмо, което към момента...
02.07 | 17:30
-
Адвокатът на Пеевски: ГДБОП е предоставила фалшива “справка” на Демерджиев
Хамид Хамид настоя за истината и извинение от директора на ГДБОП
02.07 | 17:16
Най-четени
-
Опозицията поиска оставката на Десислава Атанасова като конституционен съдия
Причина станаха изнесени факти от Иван Демерджиев, че на 5 април 2024 г. тя е пътувала с Делян...
02.07 | 16:45
-
Доц. Красен Станчев: Правителството създава бюджетни илюзии
Създават се проблеми и правителството излиза да обяснява, че "крокодилът е по-зелен отколкото...
02.07 | 12:45
-
Софи Маринова паркира на място за инвалиди
02.07 | 14:40
-
Цените у нас се понижават за месец, но годишното поскъпване остава
България с втората най-висока инфлация в еврозоната
02.07 | 13:30