За грипа и... ползите от него 25.02 | 09:10
Полезна информация за правилно лечение
Според един от най-модерните клонове на медицината – епигенетиката, грипът може да помогне на тялото да изчисти променените клетки, които отварят врата на хроничните заболявания. Можем ли наистина да печелим от срещата си с неприятните вируси? Ето малко информация, върху която да помислите...
Фактите от клиничните лаборатории
Опитите на изследователи показват, че средата и начинът на живот изключително много влияят на гените. Иначе казано – вашето ДНК не е константа и далеч не е задължително да наследите диабета или високото кръвно на родителите си. Матрицата на ДНК е изградена от белтъчни структури. Едни от тях буквално "задържат” в себе си лошите мисли и преживявания, хроничния стрес и умората. Това са хистоните, които водят до изменение в клетките, а увредените клетки в даден момент могат да отключат вратата на редица сериозни хронични заболявания.
Макар, че епигенетиката е нова територия, изследванията на гените и на това как средата им влияе се правят от повече от 20 години. Опитите с мишки на биолога Ранди Джиртъл от университета "Дюк”, щата Северна Каролина, САЩ, показват, че някои гени могат да бъдат изключени чрез приема на определена храна още при ембриона в майчината утроба. Така могат да бъдат манипулирани цветът на козината, както и предразположението на новороденото малко мишле към някои заболявания. Натрупаните научни данни показват, че и при хората могат да протекат подобни процеси. Тоест нашите клетки не мутират случайно – те отразяват всичко, което се случва с нас в ежедневието, нашите мисли, чувства и физически страдания.
Проучване на Принстънския университет в САЩ сравнява 80 деца, родени в добри семейства, със 75 деца, отраснали в домове за сираци и подлагани на системно физическо насилие. В кръвта на децата, отгледани с любов, били констатирани значително по-малко на брой антитела срещу вируса на херпес симплекс, а това означава, че те са с много по-здрава имунна система в сравнение с тази на малтретираните деца.
Може ли грипът да ни бъде приятел?
Всички неприятни симптоми, с които ни атакува грипната инфекция – висока температура, силна отпадналост, главоболие, втрисане, всъщност сигнализират, че тялото е започнало да се бори с болестта. Защитата на организма работи - NK-килърите (клетките убийци) унищожават клетките, заразени с вируса. Изследванията сочат, че поради хистоновите си изменения най-отворени и достъпни за атаката на вирусите са именно мутиралите клетки. И съответно те веднага биват унищожени. Вирусната инфекция е провокирала нашата имунна система да изчисти всички клетки, които не са в добра кондиция. Така се намалява и рискът от проява на хронични заболявания, към които имаме наследствено предразположение.
За да се случи този процес на изчистване на организма обаче, е нужно да подходим към болестта не като към враг, с който трябва да се борим. А да се замислим за същността й и за това кои са естествените пътища за преодоляването й. Или стигаме до холистичния подход към здравето.
Как да боледуваме "правилно”?
Подходът на класическата медицина да приемаме болестта като "враг”, срещу който се борим с помощта на медикаментите, води до временно облекчение на симптомите, но не и до решение на същинския проблем. Как да спрем да водим битка с болестите и да започнем да подкрепяме тялото си за естественото му възстановяване? Като начало, спрете да допускате тези най-чести грешки при лечението на грипа:
- Желанието на всяка цена да се свали високата температура с антипиретици, за да се почувства временно облекчение. Не забравяйте, че високата температура е необходима за разпада на ненужните клетки. Тя се повишава, за да може организмът да образува интерферони и други вещества, които убиват вируса. Ако непрекъснато се стремим да нормализираме насилствено тази температура, всъщност забавяме оздравителния процес. А поради честата употреба на антипиретици натоварваме излишно черния дроб и бъбреците, които са особено нужни в този период. При температура до 38-38.5 не е нужно да се използват температуропонижаващи медикаменти.
-
Липсата на почивка и домашно лечение, тъй като ние, съвременните хора, "нямаме време за боледуване”. Борбата с вируса е твърде енергоемък процес и когато боледуваме на крак, не даваме на тялото си възможност да възстанови силите си. Болестта се удължава, стига се до чести, повторни инфекции или до усложнения.
-
Неправилен режим на хранене, при който се набляга на "силна храна”, без да си даваме сметка, че тялото се нуждае само от повече течности, за да се пести енергия от храносмилателния процес. Само добре хидратираната клетка е в състояние да се отърве от токсините, за да успее да се пребори с вируса. Хидратацията е нужна, за да има нормално образуване на имунозащитни фактори.
За да преминем правилно през вирусната инфекции, трябва да подкрепим самооздравителните процеси на тялото, без да попречим на защитните му сили да направят необходимото прочистване. Лечението близо до природата, с помощта на хомеопатията е подходяща, щадяща и безопасна терапия.
Немският хомеопатичен съюз препоръчва употребата на комплексния хомеопатичен препарат Инфлуцид за лечение на грип и респираторни вирусни инфекции. Инфлуцид се състои от шест съставки - проведени медицински изследвания доказват тяхната ефективност за профилактика и лечение на грипа. Фосфорът повишава естествената съпротивителна способност на организма да се бори с инфекциите. Аптечният аконит повлиява високата температура, хремата и кашлицата, възпаленото гърло. Гелсемиум – справя се с главоболието и болките в тялото, помага при силна отпадналост. Ипекакуана – облекчава силната кашлица със своето отхрачващо действие. Бриония – лекува сухата, дразнеща кашлица и хремата. Евпаториум – отстранява треската и болките в ставите и мускулите.
В първата остра фаза на заболяването Инфлуцид трябва да се приема по 1 табл. на всеки час при възрастни и през 2 ч. за деца. Така препаратът начесто стимулира организма да задейства оздравителните си сили. След отшумяване на симптомите обаче специалистите препоръчват също толкова важната поддържаща терапия в течение на минимум 10-14 дни (3 пъти по 1-2 табл. дневно). За да е ефективна, хомеопатията се нуждае от време, в което организмът да се "пренастрои”, за да започне да се саморегулира. Затова при усещане за подобрение, не бързайте да спирате лекарствата!
Водещи
-
Фънки празнува 65 г. 3 дни с приятели на прасе
Той си пожела Maserati с четири врати за празника
19.01 | 15:30
-
Проф. Болева: Ако ни оценяват с декемврийската инфлация, влизаме в Еврозоната
Обаче ако много я вдигнем през януари, това ще се отрази, смята финансистъът, преподавател и...
19.01 | 18:00
-
Въздушна линейка спаси израелец, паднал от тераса в Банско
Чужденецът е открит да лежи в неадекватно състояние
19.01 | 17:40
-
Калин Стоянов: От залязващата коалиция ПП-ДБ са се фиксирали болезнено върху Пеевски
Тези хора имат спешна нужда от медицинска помощ, пише в пост във Фейсбук бившият вътрешен...
19.01 | 17:20
Най-четени
-
Цените на горивата вървят нагоре, макар и бавно
Само за 30 дни те поскъпнаха по бензиностанциите с 5-6 стотинки за литър, а на места и с повече
19.01 | 11:00
-
България е получила близо 32 млрд. лв. от еврофондове
Най-много от тях са похарчени в София – 6,2 млрд. лв.
19.01 | 13:00
-
ПП-ДБ иска промяна на назначение в кабинета „Желязков”
е настояват ГЕРБ да се откаже от номинацията на Ивайло Иванов за началник на кабинета на...
19.01 | 14:00
-
Рая Назарян: Борисов далновидно, отговорно и държавнически отстъпи
Разпределението на втория ешалон постове започва във вторник
19.01 | 13:20