Запрянов: До 2032 г. България ще увеличи разходите си за отбрана до 3,5% от БВП 03.06 | 15:00
Това заяви министърът на отбраната на форум в София, посветен на възможностите за задълбочаване на сътрудничеството между България и Германия
България ще увеличи разходите си за отбрана до 3,5% от брутния си вътрешен продукт (БВП) до 2032 г. Това заяви министърът на отбраната Атанас Запрянов на форум в София, посветен на възможностите за задълбочаване на сътрудничеството между България и Германия в сферата на отбраната и на актуалните тенденции в отбранителната индустрия.
За да гарантираме успеха на нашите инвестиционни проекти в областта на отбраната, разходите ни за отбрана достигнаха целта от 2 % от БВП през 2024 г. Това вече е недостатъчно и решихме да увеличим разходите си за отбрана поне до 2,5-3%, а до 2032 г. да достигнем 3,5% от БВП като минимално ниво, за да успеем в усилията си за модернизация, каза Запрянов.
Русия е най-сериозната и пряка заплаха за евроатлантическата сигурност, трябва да сме готови да се справим с дълготрайна нестабилност. Това важи с особена сила за регионалната ни сигурност в Черно море и в Югоизточна Европа. За да посрещнем днешните и утрешните рискове и заплахи, сега сме съсредоточени върху укрепването на националната ни отбрана в рамките на колективния план на НАТО и общата политика за сигурност и отбрана на ЕС, обясни министърът.
За изграждане и подобряване на отбранителните ни способности Министерството на отбраната търси активно сътрудничество с отбранителната ни индустрия и е готово да я подкрепи, каза още Атанас Запрянов.
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте призова вчера за значително увеличаване на разходите за отбрана предвид геополитическата конфронтация с Русия. Президентът на САЩ Доналд Тръмп настоява партньорите от алианса да харчат 5% от БВП за отбрана. Наскоро Рюте предложи компромисна формула за увеличаване на свързаните с отбраната разходи до 3,5% от БВП и изразходването на 1,5% от БВП за инфраструктура.
България ще се стреми да използва механизмите на ЕС за разкриване на по-голяма фискална свобода по отношение на разходите за отбрана, като същевременно се придържа към консервативна финансова политика, предвид очакваното присъединяване към еврозоната, заяви вчера Атанас Запрянов, който взе участие в срещата на държавните и правителствени ръководители във формат Б-9 (Букурещ-9), във Вилнюс, Литва.
БТА припомня, че на 4 март председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен представи план за превъоръжаването на ЕС. Според предложението държавите от ЕС ще бъдат освободени от изискванията за бюджетните разходи, когато влагат средства в отбрана. Предвижда се държавите да имат свободата да пренасочват средства от фондовете на ЕС за сближаване, така че да ги използват за отбранителни цели. Фон дер Лайен предложи 150 млрд. евро да бъдат осигурени чрез заеми за доставката на боеприпаси, системи за противовъздушна отбрана, ракети и дронове.
Водещи
-
От днес започва продажбата на стартовите комплекти евромонети във всички клонове на банките
Цената е 200 лева на обща стойност 102 евро и 30 цента
01.12 | 10:45
-
Драмата с боклука в София расте.
Общинското дружество "Софекострой" ще поеме обслужването и на "Люлин" поетапно от тази...
01.12 | 10:33
-
Без коли първа и втора категория в центъра на София
Новото е, че през този сезон забраната обхваща освен „малкия ринг“ и по-широк териториален...
01.12 | 09:59
-
Кметът на Варна Благомир Коцев се върна официално на работното си място
Първи задачи и промени в управлението
01.12 | 09:45
Най-четени
-
Отбелязваме Световния ден за борба със СПИН
На 1 декември 2025 г. в област Стара Загора ще бъде отбелязан първият етап от Националната...
01.12 | 09:30
-
Първата седмица от декември започва със слънце
В петък вятърът ще се ориентира от североизток и ще се усили, ще бъде облачно с валежи на...
01.12 | 08:00
-
Без коли първа и втора категория в центъра на София
Новото е, че през този сезон забраната обхваща освен „малкия ринг“ и по-широк териториален...
01.12 | 09:59