Правната комисия в Народното събрание прие промените в НПК 21.02 | 18:15
Миналата седмица в пленарната зала депутатите уважиха ветото на президента

Правната комисия в парламента гласува на второ четене промените в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), предаде БТА. До това се стигна след ветото на президента Румен Радев.
Депутатите записаха, че Съдийската и Прокурорската колегия на досегашния Висш съдебен съвет, при изпълнение на функциите им на Висш съдебен съвет и на Висш прокурорски съвет, са юридически лица. Те ще бъдат представлявани от един от изборните им членове. Това ще става с решение на съответния съвет.
Съдийската или прокурорската колегия на досегашния Висш съдебен съвет заместват пленума на досегашния Висш съдебен съвет (ВСС) във всички права и задължения по сключените договори, гласуваха още депутатите.
Миналата седмица в пленарната зала депутатите уважиха ветото на президента Румен Радев върху промените в НПК. За повторното приемане на измененията гласува един депутат "за", 51 бяха "против", 134 – "въздържал се". На 1 февруари депутатите гласуваха на второ четене промени в НПК, с които до избирането на Висш съдебен и Висш прокурорски съвет, създадени с измененията в Конституцията, ще продължи да работи сега действащият ВСС и Пленум.
Според приетите тогава текстове до избирането на ВСС и Висш прокурорски съвет, настоящият ВСС ще продължава да упражнява правомощията си съгласно действащото законодателство при спазване на ограниченията, предвидени в разпоредбите от Закона за изменение и допълнение, чрез Пленум, Съдийска и Прокурорска колегия. Текстовете предвиждаха още главният прокурор и заместниците му да запазят правомощията си, които бяха отнети с конституционните промени.
Друг текст касае постоянното задържане на обвиняеми в ареста. Последно приетата наредба предвижда, че при разглеждането на мярката за неотклонение "задържане под стража" в досъдебното производство на обвиняемия и неговата защита ще се предоставят само доказателствата, въз основа на които се определя мярката за неотклонение "задържане под стража".
Предложенията на депутатите, които отиват в пленарната зала, са в посока на това обвиняемият и защитата му да се запознават с всички събрани доказателства.
Президентът наложи вето върху промените на 12 февруари. Според него широко прокламираната правосъдна реформа с последните промени на Конституцията бе практически отменена за неопределен период от време с приетите преходни и заключителни разпоредби на Закона за изменение и допълнение на НПК. Държавният глава смята, че това е целенасочено пренебрегване на върховенството на Конституцията и непосредственото ѝ действие.
Водещи
-
Асен Василев: Върви натиск кметове и общинари на ПП да сменят боята
Ще настъпят мотиката, ако предизвикат предсрочни избори във Варна, предупреди председателят на...
19.07 | 18:00
-
НОИ секна далаверите на нашенците , точили системата с "френска безработица"
Хората, които ги получават, са намалели от 28 000 на 18 000
19.07 | 17:20
-
Най-добрите бг ученици по математика - с 6 медала от Международна олимпиада по математика
Те спечелиха 3 сребърни и 3 бронзови медала
19.07 | 17:00
Най-четени
-
Велизар Енчев: Участието на германския посланик в протеста срещу съдебния произвол у нас е двусмислен акт
Посланието на Ирене Планк към България не е послание от Берлин, а от Брюксел, смята той
19.07 | 11:00
-
Мара Отварачката вече е г-жа Петкова (СНИМКИ)
Миньончето на поп фолка мина под венчило за четвърти път
19.07 | 13:40
-
Ген. Атанасов за ареста на Коцев: Политическа операция на управляващите за разбиване на опозицията
По думите му "управляващите се притесниха, че демократичните сили се консолидират и могат да...
19.07 | 14:00
-
Коя е Велислава Делчева – новият омбудсман на България
Тя бе избрана в петък от депутатите
19.07 | 10:20