Връщаме стока, показала три пъти един и същ дефект 16.01 | 09:50
14 дни мислим дали да откажем услуга, за която сме подписали договор от разстояние
Потребителите ще могат да върнат стока в гаранция, която е показала три пъти един и същ дефект. Това е една от поправките в Закона за защита на потребителите, приета на първо четене от депутатите в икономическата комисия към парламента. Вносител на промените е министерството на икономиката и енергетиката.
С измененията се коригират несъответствия и нелоялни търговски практики. Законопроектът цели да въведе и европейските изисквания при правата на потребителите и заради това се предвижда нова уредба за подписване на договори от разстояние, обясни заместник-икономическия министър Красин Димитров. По думите му с промените се уреждат по-добре и договорите за продажба.
Занапред потребителите ще имат възможност в 14-дневен срок да се откажат от подписаните от тях договори, парафирани от разстояние или извън търговския обект. В този срок хората ще могат да се отказват от стоката или услугата, без да посочват причина, без да се дължи обезщетение или неустойка и без да заплаща каквито и да е разходи.
В закона се предвижда и максимален срок за доставка на стоки в рамките на 30 дни считано от сключването на договора. Когато търговецът не достави стоката в рамките на предвидения от закона срок, потребителят ще има право да развали договора. Преди да стане това обаче, потребителят ще трябва да изиска от търговеца да достави стоката в допълнително определен от потърпевшия срок съобразно обстоятелствата. В случай че фирмата откаже и не го направи, договорът може да бъде развален.
Правят се изменения и в закона за потребителските кредити – за заеми, по-малки от 400 лева също ще важат разпоредбите на закона. Досега тези кредити бяха изключение и не се обхващаха от закона. Основната причина за промяната са злоупотребите, които някои фирми правеха при предоставянето на бързи кредити.
От Българската търговско-промишлена палата поискаха с измененията да бъдат записани по-строги регулации за нерегламентираното използване на баркодове. Според тях проблем може да бъде идеята наказателни постановления да се връчват на всяко физическо лице, което е в търговския обект и има някакви трудови взаимоотношения със собственика на обекта.
Богомил Николов от асоциация "Активни потребители" пък поиска да се увеличи санкцията при установяване на нелоялна търговска практика. В момента глобата е 15 000 лв., а може да бъде определена "до 10% от оборота на фирмата", заяви Николов.
Водещи
-
Киселова : Не бива да се допускат елементарни провокации между България и РСМ
Председателката на НС присъства на отбелязването на 80-тата годишнина от "Кървавата Коледа"
11.01 | 18:00
-
Какво още ни чака: Живия Нострадамус предсказа пожарите в САЩ
Сред предсказанията на бразилският екстрасенс Атос Саломе за тази година са невиждано досега...
11.01 | 17:40
-
Столичанин е загинал при катастрофа на АМ "Струма"
Заради катастрофата временно трафикът е бил пренасочван в изпреварващата лента
11.01 | 17:20
-
След новите санкции към Русия: Цените на петрола се покачиха с над 3%
Цената на барела сорт "Брент" се увеличи с 3,5 процента и снощи надхвърли 79 долара
11.01 | 17:00
Най-четени
-
Проф. Иво Петров: Между 10 000 и 11 000 българи годишно умират от сърдечен арест
Оказването на първа помощ повишава риска за оживяване с 60-70%, обясни той
11.01 | 14:00
-
Помощи за тока на бизнеса - за сметка на ВЕИ-тата
Бизнесът: Полагат ни се помощи, независимо колко печелим
11.01 | 12:00