Вселената умира! 11.08 | 19:13
И вече е ясно точно с каква скорост
Международен екип от астрономи установи, че обкръжаващата ни Вселена генерира два пъти по-малко енергия, отколкото преди 2 милиарда години. Това показва, че тя умира, макар и бавно, пише в статия, публикувана в сп. Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, съобщи БТА.
"Като се започне от тази епоха, Вселената е обречена на изтощение и смърт, на старост, която ще продължава вечно. По същество тя се е настанила на дивана, завила се е с одеало и се е приготвила да заспи вечен сън" - казва Саймън Драйвър от Международния център за радиоастрономически изследвания (ICRAR) в Западна Австралия.
Астрономът отбелязва, че сам по себе си фактът, че Вселената постепенно гасне и умира, не е откритие - такива хипотези има още от края на 90-те години на миналия век, но самите детайли на този процес, неговата скорост и мащаби не бяха изучени.
Драйвър и неговите колеги потвърдиха, че това наистина се случва и изчислиха скоростта на угасването на Вселената, проследявайки близките галактики с помощта на няколко десетки орбитални и наземни телескопа, работещи в 21 диапазона на електромагнитното излъчване, като се започне от радиовълните и се стигне до ултравиолетовия диапазон.
Като цяло астрономите са изчислили силата на излъчване на 220 000 галактики, разположени на 2 милиарда светлинни години от Земята. Съпоставили са яркостта им през различните периоди от време и са установили средното количество на енергията им в миналото. Оказало се, че преди 2,3 милиарда години обкръжаваща ни Вселена, ако се съди по галактиките, чиято светлина достига до Земята за аналогично време, е излъчвала два пъти повече енергия, отколкото сега.
Това означава, че Вселената постепенно гасне и че след около 100 трилиона години, когато последното червено джудже изчерпи запасите си от "звездно гориво", тя окончателно ще мине в "мъртво" състояние и ще стане много тъмна.
По това време единствените "жители" на галактиките и на цялата Вселена ще са черните дупки, белите джуджета и неутронните звезди, а също последните оцелели планети. След един квадрилион години планетите ще бъдат разрушени, а след 10 квадрилиона - белите джуджета и неутронните звезди ще се слеят със свръхмасивните черни дупки в центъра на техните галактики.
По това време ще започне предпоследната епоха в живота на Вселената - ерата на черните дупки, която ще завърши след невъобразимо дълго време - след 2 на 10 на 99-та степен години. През това време всички съществуващи черни дупки ще се изпарят и Вселената ще бъде населена от електрони, фотони и позитрони.
Водещи
-
Рюте към Путин: Владимир, ще се защитим
Генералният секретар с послание към руския лидер
26.06 | 17:59
-
Пазарът на храните у нас се стабилизира, потребителската кошница остава 55€
От края на април индексът на тържищните цени е намалял с около 14 на сто
26.06 | 17:40
-
Заради ниски изкупни цени и липса на пазар земеделци унищожават реколтата си от зеле
Производителите на зеленчуци настояват за спешни мерки
26.06 | 17:20
-
Инфлуенсърът Стоян Колев със закана: Отмъщението е сигурно
Той е под домашен арест, съдът смята, че няма да се укрие
26.06 | 16:59
Най-четени
-
Край на два ремонта по АМ "Тракия", влиза в сила забрана за тирове
Също днес се възстановява движението и между 282-и и 287-и км в област Ямбол.
26.06 | 12:15
-
НЗОК припомня здравните права за лятната почивка
Какво покрива Здравната каса, ако се разболеем на морето
26.06 | 10:59
-
26.06.2026 г.: Хиляди двойки по света си казват "Да" днес. Кристина и Трифонов се венчават във Враца, където ритуалът е като никъде другаде
Трифон признава, че мисли за Кристина постоянно.
26.06 | 14:15
-
Вадят на светло посредниците в онлайн залаганията
От новото облагане МФ очаква 100 млн. евро. платени данъци за тази година и 150 млн. евро за...
26.06 | 10:15