Г-20 – борба на лидери от два лагера 05.09 | 09:49

Очаква се главна тема на срещата на Голямата двайсеторка да стане кризата в Сирия

От Антония Михайлова

Днес в Санкт Петербург се открива двудневната среща на "Голямата двайсеторка", чиято основна тема обещава да стане ситуацията в Сирия.

Участниците в мероприятието ще опитат да намерят дипломатическо решение на проблема с въоръженото противостояние на режима на Башар Асад и опозицията в тази близкоизточна страна. Официално сирийската криза не е включена в дневния ред, затова всяка дискусия на тази тема ще бъде неформална, отбелязва ВВС.

Официалната програма на форума, който ще се проведе в Константиновския дворец в Стрелна, беше обявена от вицепрезидента на Русия Юрий Ушаков. В частност стана известно, че за първия ден на срещата са набелязани двустранни срещи на руския президент Владимир Путин със световните лидери.

Според Ушаков в рамките на форума ще бъдат подписани и няколко споразумения, свързани с "Роснефт". Освен това ще се състои среща на ръководителите на делегациите от страните участнички в БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, КНР и ЮАР), на която ще бъдат разгледани международните икономически и финансови проблеми – реформата на системата за управление на МВФ и повишаване на ролята на бързо развиващите се икономики. Също лидерите възнамеряват да обсъдят и хода на създаването на банка БРИКС и идеята за създаване на общи валутни резерви.

Макар че срещата Г-20 по традиция е посветена на глобалното икономическо сътрудничество, тази година тя обещава да стане необичайна във връзка със сирийската криза.

Именно тази тема според наблюдатели ще стане главна в дискусиите на участниците във форума. Както отбелязва ВВС, в преддверието на срещата лидерите на двата противоположни лагера – президентите на САЩ и Русия – изложиха своите позиции.

Барак Обама обяви своята увереност в това, че химическата атака край Дамаск е организирана от сирийското правителство и светът е длъжен за реагира за предотвратяването на нова агресия срещу мирните жители – със или без санкция от ООН. Снощи Комисията по международните въпроси в Сената на САЩ гласува текста на резолюцията за нанасяне на удар по Сирия.

Владимир Путин обяви в интервю пред Първи канал и агенция АР, че Русия може да се съгласи с американска военна операция срещу Сирия само в рамките на Съвета за сигурност на ООН и в случай на безспорни доказателства за вината на сирийското правителство в организирането на химическата атака под Дамаск. Той повтори по-рано изказаното мнение, че прилагането на забранено оръжие от Башар Асад при създалите се условия е "нелепо". Пак вчера руското външно министерство публикува собствено разследване на аналогично военно престъпление, извършено от противниците на Асад.

Според аналитиците по-нататъшното развитие на ситуацията около Сирия ще зависи от това чия позиция – на Путин или на Обама – ще решат да подкрепят участниците в G20. Практически няма съмнение, че към Москва ще се присъедини Китай. Предполагаемите позиции на Индия и Индонезия не може да се прогнозират лесно, отбелязва ВВС. Също може да се каже, че ЮАР ще се обяви еднозначно срещу идеята за военна намеса в сирийския конфликт без одобрението на ООН, както и от президента на Аржентина Кристина Киршнер.

Не е изключено президентите на Бразилия и Мексико да не подкрепят Обама – като се отчитат наскоро изтеклите сведения, че Агенцията за национална сигурност на САЩ е следила телефонните разговори и електронната кореспонденция на Дилма Русеф и Енрике Пеня Нието.

В същото време американският лидер безспорно може да разчита на подкрепата на френския президент Франсоа Оланд и на дипломатическото съдействие на британския премиер Дейвид Камерън. Удар срещу Сирия отдавна се застъпва от Турция и Саудитска Арабия. Сред другите съюзници на САЩ са Канада, Австралия, Южна Корея и Япония, както и Германия и лидерите на ЕС. Но според тях нанасянето на удари по сирийски позиции трябва да стане само с одобрението на ООН.

Немаловажен фактор може да стане присъствието на форума на генералния секретар на ООН Бан Ки Мун, който по-рано заяви, че прилагането на сила срещу суверенна държава може да бъде оправдано само с цел самоотбрана или по решение на Съвета за сигурност на ООН. За да противостои на такова заявление, Обама, според експерти, ще трябва да приложи цялото си ораторско майсторство, за да привлече на своя страна колебаещите се страни, добавя NEWSru.

Водещи

Най-четени