Германия екстрадира 38 македонски нелегали 09.12 | 07:08
Става въпрос за цели семейства, сред които 20 възрастни и 18 деца, предимно от ромски произход
Тридесет и осем македонски граждани, пребиваващи нелегално в Германия, бяха екстрадирани обратно в Скопие, след като в сряда германските власти отхвърлиха като неоснователни молбите им за убежище в страната, предаде македонската осведомителна агенция МИА.
Според предоставената от македонския министър на вътрешните работи Гордана Янкуловска информация става въпрос за цели семейства, сред които 20 възрастни и 18 деца, предимно от ромски произход.
Янкуловска подчерта, че ще бъдат извършени проверки на фирмите, организирали заминаването им за Германия и ако е необходимо, ще бъдат предприети санкции спрямо тях. Тя изтъкна, че визовата либерализация не означава възможност за получаване на убежище в страните-членки на Европейския съюз.
Решението за отмяна на визовия режим за гражданите на Македония, Сърбия и Черна гора, пътуващи до ЕС, влезе в сила на 19 декември 2009 г.
iNews припомня, че през есента на тази година Франция екстрадира по подобен начин български и румънски граждани, също от ромски произход, които пребиваваха нелегално в страната, без постоянна работа и местожителство. Тогава се разрази и скандал между страните от ЕС с мотива за нарушаване правата на човека и расова дискриминация.
От една страна Франция защитаваше правото си да не допуска нарушаване на обществения ред, независимо от това каква е етническата принадлежност на екстрадираните и какво е тяхното гражданство - на страна члена на Европейския съюз или от трета страна. Германия беше една от страните, които остро разкритикуваха действията на Франция.
Водещи
-
Магията на морските дарове: От рибния щанд до масата
Перфектните кулинарни комбинации: Гарнитури и питиета
23.07 | 16:45
-
Българските младежи са най-неграмотни в технологично отношение в ЕС
Разликата в уменията
23.07 | 16:30
-
Китайците са направили залози за над 11 милиарда долара по време на Световното първенство
Това означава, че реалната сума, заложена от китайски играчи по време на Световното...
23.07 | 16:15
-
Строг контрол и солени глоби по гръцките плажове: За какво трябва да внимаваме?
Санкциите зависят от тежестта на нарушението, като при най-сериозните случаи могат да...
23.07 | 15:59
Най-четени
-
София се сдобива с пъмп-трак трасе и нова зона за спорт през следващата година
Разширение на велосипедната инфраструктура в София
23.07 | 11:00
-
Държавният бюджет влиза за окончателно гласуване в парламента
Промени в трудовия стаж и минималната заплата
23.07 | 10:15
-
Тежки обвинения срещу похитителя на Наталия: Заплашват го до 20 години или доживот
Сестрата на Наталия: В момента, в който ме видя, тя се разплака
23.07 | 12:45
-
Хладно за сезона ще остане времето днес, като максималната температура в София ще достигне около 26 градуса
Последни валежи преди горещата вълна
23.07 | 12:00