Германски геолози обясниха как е станало отделянето на континентите 17.08 | 11:49
Специалистите твърдят, че древният суперконтинент Гондвана не се е разцепил от изхвърлянето ограмни маси на гореща магма, а се дължи на по-бавни процеси
Германски учени са открили, че изхвърлянето на гореща магма на повърхността на Земята не е довело до разцепването на древния континент Гондвана. То се дължи на други, по-бавни процеси, съобщи сп. "Джиолъджи".
Преди 130 милиона години намиращият се в южното полукълбо древен суперконтинент Гондвана се е разкъсал на няколко части. До неотдавна се смяташе, че това е станало заради огромните маси магма, които са започнали да се издигат от дълбините на мантията и са отслабили литосферата. По-нататък това е довело до разцепване на континенталната плоча и до появата на днешните континенти Африка, Австралия и Южна Америка.
Германските учени са изследвали тектонските разломи на територията на съвременна Северна Намибия и са стигнали до неочакван извод. Получените от тях данни показват, че издигането на горещата магма към повърхността не може да причини разцепване на плочата. Специалистите твърдят, че отделянето на континентите е станало постепенно.
Водещи
-
От 5 лева до 20 евро: Спекула и в цените на чадър и шезлонг на различните плажове у нас?
Къде колко струва?
04.06 | 18:00
-
Румен Радев: България и Гърция са здрава ос на стабилност и гарант за европейската перспектива на целия регион
Задълбочаването на сътрудничеството между България и Гърция в сферата на културата, науката и...
04.06 | 17:40
-
До три пъти по-скъпо: Вижте как родните зеленчуци се превръщат в лукс по магазините 2
Драстично поскъпване по Черноморието
04.06 | 17:20
-
Изчезнал на Еверест планински водач шерпа беше открит жив след седмица в неизвестност
Това сложи край на спасителна операция в момент, когато вече имаше опасения, че той може да не...
04.06 | 16:45
Най-четени
-
Манипулация на НВО, за да не пада успехът на училището: На родители на "слаби" ученици им е предлагано да не пускат децата си на матура
Довод за премахването на НВО
04.06 | 11:15
-
ДБ предлага освобождаване на пенсионерите в МВР и край на партийните калинки в администрацията
Търговете за частните болници вече са внесени, посочи той.
04.06 | 12:45
-
„Възраждане“ поиска оставката на кмета на Варна заради случая „Баба Алино“
През последните седмици цяла България видя кадри от местността край Варна.
04.06 | 10:15
-
Български евродепутат с предложение за прикрепените капачки към бутилките
Общественото недоволство срещу европейската директива
04.06 | 14:15