А дали наистина бежанците са проблем за сигурността? 21.07 | 17:21

В Германия вярват, че интеграцията им може да подпомогне икономиката

От Ралица Илиева

Германия трябва да започне да мисли по различен начин за помощта за развитие и тази спрямо бежанците, според изследване публикувано от Университета в Оснабрюк.

Учените призовават политиците да започнат да разглеждат миграцията като възможност, а не като заплаха, съобщава EurActiv.

Според научното изследване, миграцията от развиващи се страни към вече развити икономики може да допринесе за социалното и икономическо развитие на техните родни страни. Мигрантите често превеждат пари и използват придобитите знания, за да подобряват местната среда.

В същото време, приемните страни също имат полза от имигрантите, тъй като те вливат допълнителна изобретателност и увеличена продуктивност.

‘’Помощта за развитие трябва да превърне миграцията в успешен феномен в дадена страна, вместо да се опитва да я премахне изцяло,’’ коментира Данута Сахер от НПО-то Terre des Homes. "Не бива да гледаме на миграцията като на въпрос от национална сигурност. Живеем в глобално-свързан свят, в който вече нямаме нужда от огради по границите и ограничения, а вместо това ни трябват нови концепции, около които да изградим новото си съвместно съжителство".

Решенията досега

Около 86% от бежанците в световен мащаб в момента са настанени в южните страни по света. Междувременно обаче, разговорите в Европа и в частност в Германия се фокусират върху премахването на феномена миграция, вместо върху това как да бъдат предпазени бежанците.

Един от авторите на изследването, Йохен Олтмайер, коментира че политиките свързани с миграцията трябва да бъдат насочени към превенция на кризи, както и към мирно разрешаване на конфликти. По думите му, мигрантите трябва да бъдат подпомогнати когато се завърнат в собствените си страни, а онези които имат желание да дойдат в Европа трябва да бъдат насочвани по-добре за възможностите, с които разполагат.

"НЕ" на "синята карта’’ за бежанци

Търсенето на работа често се оказва особено трудна задача за хора потърсили убежище в Германия. Много от тях са добре образовани и дори принадлежат към сектори, в които страната изпитва недостиг на квалифицирани служители.

Миналия уикенд, шефът на Немската агенция по заетостта, Раймунд Бекер е заявил, че на високо квалифицираните бежанци поне трябва да им бъдат дадени нови възможности за достъп до трудовия пазар.

Според Бекер, така наречената "синя карта", с която се цели да се привлекат високо-квалифицирани работници от страни, извън ЕС, също може да се окаже успешен модел.

В момента само работници с високи умения могат да кандидатстват за работна виза в Германия. Изискванията включват постоянен трудов договор, завършено обучение и осигуряване на минимална заплата. В Германия, минималния изискуем годишен доход е 48,400 евро.

В бъдеще, Бекер изказа мнение, че високо-квалифицираните бежанци би трябвало по-бързо да получават статут и след това да могат да кандидатстват за "синя карта" и да се включат в работния поток.

Тази инициатива обаче беше посрещната негативно от немското Министерство на вътрешните работи. От пресофиса на министерството заявиха, че към момента няма "необходимост от промяна на законодателството".

Водещи

Най-четени