Гафът на Мей или заслужава ли Тръмп честта да посети Кралицата 31.01 | 16:34

Премиерът постави Елизабет Втора в много неудобно положение с необмислената си покана към президента на САЩ да върне визитата й във Великобритания

От iNews.bg

Премиерът на Великобритания Тереза Мей е поставила кралица Елизабет Втора в крайно неудобно положение, настоявайки президентът на САЩ Доналд Тръмп да направи държавно посещение на Нейно величество много скоро след встъпването му в длъжност. Това пише във в. "Таймс" известният британски дипломат сър Питър Рикетс, който оглавяваше администрацията на външното министерство между 2006 г. и 2010 г., припомня Би Би Си.

"Таймс" отбелязва, че покана от страна на премиера Тереза Мей към президента на САЩ за държавно посещение в Обединеното кралство още в първата година на мандата му "е безпрецедентна и е под въпрос дали Тръмп изобщо заслужава тази изключителна чест".

Дипломатът припомня, че в последните близо 40 години само четири пъти президент на САЩ е провеждал визита на такова високо ниво.

Роналд Рейгън е посетил кралицата година и пет месеца след встъпването си в длъжност, а Бил Клинтън, Джордж Буш и Барак Обама са били поканени в двореца "Бъкингам" две години след клетвите си.

Сър Рикетс напомня протоколно на британската премиерка, че "Държавната визита" се провежда по покана на кралицата и предполага настаняване на госта в Бъкингамския дворец.

Източници на медията твърдят, че кралското семейство не е доволно от тълкуванията, че Нейно величество бива въвлечена в политическо събитие. "Би било много по-мъдро Мей да почака, за да се види какъв президент ще се окаже Тръмп, преди да посъветва кралицата да го покани. Сега Нейно величество е поставена в крайно трудно положение", пише дипломатът.

Впрочем поканата доведе до протести във Великобритания, а петиция за отмяната ѝ вече събра над 1,6 млн. подписа. Подписалите се под нея настояват, ако Тръмп посети страната, да не бъде приеман от кралицата.

Заповедта, която Тръмп подписа в петък и която забрани временно приема на бежанци и влизането в САЩ на граждани на Иран, Ирак, Либия, Сомалия, Судан, Сирия и Йемен, предизвика острата реакция на гражданите. Те разкритикуваха и самата Тереза Мей, която посети САЩ в деня, в който бе издадено нареждането. Във Великобритания десетки хиляди души протестираха в Лондон, Глазгоу, Единбург, Кардиф, Манчестър, Нюкасъл, Шефилд, Оксфорд, Кеймбридж, Брайтън, Лийдс, Йорк, Ливърпул и др.   

Водещи

Най-четени