Защо договорът за добросъседство между България и Македония е толкова важен? 27.07 | 11:36

Освен икономическите изгоди, се очаква да се сложи и точка на двустранните претенции за история и език

От Ростислава Иванова

Правителствата на България и Македония одобриха вчера поотделно проекта на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между двете страни, който предстои да бъде подписан на връх Илинден - 2 явгуст, в Скопие. Какво обаче предвижда това дългоочаквано и ключово за двете държави споразумение, което зе изготвя от 9 години и срещна толкова много препятствия, особено от отношения на претенции и спорове от исторически характер.

Очаква се Договорът за добросъседство да бъде подписан на 2 август в Скопие по време на честванията на годишнината от Илинденско-Преображенското въстание. Датата на историческото за двете държави събитие е емблематична - това е националният празник на Македония и същевременно важна и неделима част от българската история.

Договорът е безсрочен и може да  бъде променян само с писменото съгласие на двете държави. Всяка една от страните може да прекрати договора едностранно като уведоми за това писмено другата страна. В такъв случай договорът ще престане да действа една година след получаването на уведомлението.

"Договорът за приятелство, добросъседство и сътрудничество между България и Македония е голяма стъпка, която защитава интересите и на двете страни, заяви пред журналисти в Скопие македонският премиер Зоран Заев при представяне на акцентите от одобрения проект.

Обективно изясняване на историята

Според проекта на договора ще бъде създадена съвместна комисия от учени и експерти с представители на двете държави, която ще работи за обективно изясняване на общата ни история.

България и Македония ще организират съвместни чествания на общи исторически събития и личности, а съвместна експертна комисия ще работи за обективното тълкуване на историческите събития, обясни външният министър и вицепремиер Екатерина Захариева.

Проектодокументът, публикуван от Министерство на външните работи, предвижда двете държави да не предявяват териториални претенции една спрямо друга и да не допускат на своя територия неприятелски действия, насочени срещу другата държава.

Съвместната експертна комисия по исторически и образователни въпроси, която трябва да допринесе за обективното, основаващо се на автентични и основани на доказателства изводи за научно тълкуване на историческите събития, ще бъде създадена до три месеца след влизането в сила на договора.

Съставът на комисията ще е на паритетен принцип. Тя ще представя ежегодни доклади за своята работая пред правителствата на двете страни.

България и Македония ще организират съвместни чествания на исторически събития и личности, като те ще бъдат насочени към укрепване на добросъседските отношения в духа на европейските ценности, предвижда текст от споразумението.

Край на неприятелските действия и териториални претенции

Документът регламентира, че нито една от държавите няма да предприема и поддържа неприятелски действия, насочени срещу другата страна. Двете държави се ангажират да не допускат на своя територия организации и групи да извършват подривни, сепаратистки и нарушаващи спокойствието и сигурността на другата държава дейности.

Република Македония потвърждава, че нищо от нейната Конституция не може и не трябва да се тълкува, че представлява или ще представлява основа за намеса във вътрешните работи на България, с цел защита на статута и правата на лицата, които не са граждани на Македония.

В рамките на три месеца от влизането в сила на договора, България и Македония ще учредят Съвместна междуправителствена комисия, която ще се съпредседателства от министрите на външните работи на двете страни. Комисията ще провежда срещи веднъж годишно и ще следи за ефективното прилагане на договора.

Съвместна търговия и европроекти

Договорът за добросъседство между България и Македония предвижда още сътрудничество в областта на европейската и евроатлантическата интеграция, сътрудничество на ниво местни власти, осигуряване на широко движение на стоки, услуги и капитали и разширяване на туристическия обмен.

Водещи

Най-четени