Нейнски: Няма ранени българи в Бодрум и Кос, но ще има още трусове 22.07 | 12:59
Посланикът ни в Турция обясни, че въпросните 77 български терористи в черния списък са свързани с "Ислямска държава"
![Нейнски: Няма ранени българи в Бодрум и Кос, но ще има още трусове](http://inews.bg/pictures/1949976_1004.jpg)
Няма пострадали българи след земетресението в Егейско море, засегнало най-силно гръцкия остров Кос. Това заяви по бТВ посланикът ни в Турция Надежда Нейнски, която бе в България за срещата на дипломатическите ни представители в София.
"В турския курорт Бодрум има много българи, но няма пострадали от земетресението. Бодрум се намира върху скала и земята не е била така податлива на труса. В лошите неща понякога има и нещо хубаво – приливната вълна е била нощем. През деня има много лодки и е щяло да има повече пострадали, може би дори жертви, ако е станало денем”, коментира тя.
"Съветът ми към хората, които планират почивка в Бодрум, е да имат предвид, че ще има остатъчни трусове", предупреди Нейнски.
Сега нямало самолетни билети, защото много хора напускат курорта. "Като цяло ситуацията постепенно се успокоява", увери посланикът. И увери, че посолството ни в Турция е отворено и постоянно следи информацията.
Посолството ни в Турция и МВР са поискали информация от турското външно министерство относно забранителен списък от 77 български граждани, свързани с тероризъм, каза още тя. И обясни, че според информацията до момента, най-вероятно въпросните 77 български граждани, за които има забрана да влизат на територията на Турция, са свързани с "Ислямска държава". Не можело обаче да се каже със 100% сигурност, тъй като се очаква отговора на турското външно министерство.
По думите на Нейнски списъкът с потенциални терористи от различните държави е много по-голям. Най-много са гражданите на Русия, Франция, Германия и Белгия.
"Това, което знам е, че конкретно се визира "Ислямска държава". Ние направихме запитване до турското външно министерство. Знам че такова запитване е направено и през Министерство на вътрешните работи. Все още нямаме конкретика. По принцип теми, свързани с националната сигурност, са доста деликатни", коментира посланикът.
"Това засяга сигурността на Турция, във всички случаи засяга и сигурността на България. Въпрос на партньорство е тези подробности около този списък да бъдат предоставени на България", уточни тя.
На въпрос дали наличието на подобен списък може да доведе до трусове в отношенията ни с Анкара, Нейнски коментира, че въпросът е много деликатен и още днес с връщането си в Анкара ще поиска специална среща по този казус.
Относно предупрежденията, отправени от турския посланик у нас Сюлейман Гьокче, че организацията на Гюлен действа и в България и евентуална връзка с въпросния забранителен списък, Нейнски посочи: "Информацията, която до нас достигна по този въпрос, е, че по-скоро става въпрос за връзки с "Ислямска държава". Правя тази уговорка, че все още това не може на 100% да бъде заявено".
На въпрос как се промени Турция за тази една година след неуспешния опит за преврат, посланикът ни в Анкара каза, че процесите в южната ни съседка са динамични. По думите й най-голямата промяна е свързана с въвеждането на извънредното положение.
"По принцип въвеждането на извънредно положение, в която и да било държава, означава съществена промяна в начина, по който оперират институциите", коментира тя.
Освен това само преди дни извънредното положение е било удължено с още три месеца. "Това е един много сериозен въпрос и за Европейската комисия. Турция има своите аргументи. Казва, че когато става въпрос за национална сигурност, те решават как да процедират. От своя страна извънредното положение има редица политически и икономически импликации върху Турция, включително върху стабилността на турската икономика, върху гражданските права и свободи", обясни Нейнски.
Относно отношенията между Турция и ЕС, тя отбеляза, че се води изключително сложен диалог. Според нея най-важното е той да не бъде прекъснат.
"Аз смятам, че това е изключително важно в дипломацията и в политиката да има отворени канали за диалог. Каквито и различия да има, каквито и проблеми, каквито и общи предизвикателства и различни тълкувания, защото няма две мнения, че има различия и то съществени между вижданията на ЕС и Турция, каналите за диалог, когато са открити, могат тези различия да стоят в определена рамка и да се търсят начини за сближаване", смята Надежда Нейнски.
Водещи
-
Кирил Петков: Ще следим всяка позиция в регулаторите
Лидерът на "Продължаваме промяната" изрази притеснение, че управляващата коалиция вече е...
10.02 | 18:00
-
„Ергенът“ за пореден път доказа, че е истински феномен в родния телевизионен ефир
Стартът на приключението за Виктор Русинов и Мартин Николов, както и техните индивидуални...
10.02 | 17:40
-
Средната пенсия на предсрочно пенсиониралите се ще е по-висока от редовната
Като брой тези хора са 52 342-ма на фона на над 1 214 000, които са излезли в пенсия като са...
10.02 | 17:20
-
"Възраждане": От НСИ не искат да ни предоставят първичните данни
От "Възраждане" обявиха организирането на национален протест срещу присъединяването на...
10.02 | 16:45
Най-четени
-
Софийски квартали остават без парно и топла вода
Едни от най-честите дела, които потребителите в столицата водят, са с "Топлофикация – София“,...
10.02 | 10:46
-
Хепатолог отсече: Медът е 80% захар - по-вкусен е, отколкото полезен
Също така според Вялов медът съдържа органични киселини, които биха могли да бъдат полезни за...
10.02 | 13:15
-
Нов случай в градския транспорт на София, при който пътник е заложник на шофьора
Оказва се, че случаят не е прецедент и други пътници са преживели същото.
10.02 | 09:59