Огнян Минчев: Ерозията на партиите ни докара авторитарно управление на ГЕРБ 04.11 | 16:54

От 2009 г. гласоподаването в България все повече се превръща в обикновен пазар, смята политологът

От iNews.bg

Ерозията на основните политически сили е причина за концентрацията на гласовете и на цялата власт само в една партия – ГЕРБ, което напълно естествено ще доведе до авторитарно управление. Това заяви на пресконференция председателят на Управителния съвет на асоциацията "Прозрачност без граници" Огнян Минчев, цитиран от БТА.

"Има много силна ерозия на всички останали партии с изключение на Реформаторския блок, НФСБ и ВМРО, които на тези избори показаха едни леко по-добри резултати от очакваното.

Именно ерозията на тези основни политически сили доведе до свръхконцентрация на ресурси на общинската власт в ръцете на ГЕРБ. Това ще допринесе за изграждане на пирамидата на властта на ГЕРБ в една система, която може да се окаже латентно-авторитарна", предупреди политологът.

"Не казвам, че в България има авторитаризъм и че ГЕРБ целенасочено налага авторитарно управление, а че ако продължи концентрирането на властови ресурси в ръцете на една партия поради отпадането на доверието на гражданите към повечето други партии, то това се явява една естествена тенденция за развитие на авторитарен уклон и авторитарни инструменти за управление. Това е нещо, което може да бъде предотвратено с усилията на всички граждани в България", подчерта Минчев.

Според него гласоподаването в България "все повече и повече се превръща в обикновен пазар". Качеството на изборния процес като цяло е снижено, влошена е средата на произвеждане на избори. Въпреки уверенията на държавните органи преди всеки едни избори, че ще ограничат изборните манипулации, те се увеличават непрекъснато от 2009 г. насам.

"Има сериозно влошаване в тенденциите за наблюдение на контролирания и купения вот, на манипулацията на избирателите и на упражняването на административен ресурс с цел постигане на определени изборни резултати". Откакто от 2009 г. насам "Прозрачност без граници" наблюдава изборите, тези явления непрекъснато се увеличават, въпреки уверенията на политическите институции, че ще ги ограничават. Непрекъснато ерозира и представителността на изборите, отразяващи волята на гражданите за това кой и как да управлява страната", посочи политологът.

Той направи паралел с 90-те години, когато "при по-млада и по-неопитна демократична система", представителността на волята на гражданите е била много по-висока, отколкото е на днешната политическата система, която се конституира и възпроизвежда чрез изборите. Според него това не се корени във влошаването на механизмите и инструментите, по които се произвеждат изборите.

"Причината е в едно сериозно изместване на политическия процес, пряко засягащ изборите - от системни опити (преди) да бъдат убедени гражданите да подкрепят определена политическа програма към системни опити (сега) те да бъдат накарани, купени и насочени към упражняването на своя глас в полза на определена политическа алтернатива. Все повече и повече гласоподаването се превръща в един обикновен пазар", посочва Огнян Минчев.

 

 

Водещи

Най-четени