Политико: Постът на Кристалина в Световната банка е в конфликт на интереси с ЕК 30.11 | 13:35

Като еврокомисар по бюджета е въвела тлъсти бонуси за мениджърите на европроекти в СБ, от които ще се възползва и тя

От iNews.bg

Новата работа на Кристалина Георгиева в Световната банка предизвиква сериозни притеснения в Брюксел заради възможен конфликт на интереси с дейността й като еврокомисар по бюджет и човешки ресурси ан ЕС. Това пише европейската редакция на сайта "Политико".

Причината е, че председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер пое инициативата да затегне етичните правила относно това какви постове и работа могат да поемат бившите еврокомисари, които вече не са част от ЕК - след скандала с предшественика му Жозе-Мануел Барозу.

Проблемът с Кристалина Георгиева е, че като част от ЕК тя отговаряше за бюджета на ЕС и за човешките ресурси. Годишно ЕС внася 400 млн. евро в Световната банка по проекти, предназначени да се борят с бедността, да стимулират икономическото развитие и да помагат за преодоляване на ефектите от глобалното затопляне в Африка. Част от тези европейски средства обаче се ползват от Световната банка за бонуси за мениджърите ѝ, а Георгиева поема точно пост на мениджър – на изпълнителен директор, припомня "Политико".

През април тази година дирекцията в ЕК, управлявана от Георгиева, е решила да промени формулата за т.нар. такса "менажиране", която Световната банка плаща за работата по проектите, финансирани с парите от ЕС. Преди това таксата е била плоска, но след това формулата е променена. Източници от ЕК твърдят, че така всъщност се увеличават премиите от ЕС за мениджърите, управляващи проектите в Световната банка.

Източниците на "Политико" от Брюксел обаче не излизат с имената си за това твърдение, тъй като се страхували от политическа репресия. Официално до април тази година плоската такса за управление на проект е била 5,5% - т.е. пари за плащане на административни разходи. Според новата формула обаче таксата вече може да достигне до 17% като говорим за проекти, които се управляват директно от Световната банка. Ако става въпрос за проекти, при които Световната банка не поема директното управление, таксата е между 2 и 5% - според големината на проекта.

Съгласно регулация от 2002 г. по отношение на разходване на бюджета на ЕС, може да бъдат допуснати изключения и да има по-висока такса от 7% за административни разходи при използване на евросредства, но само ако ЕК издаде мотивирано решение.

Решението относно формулата за такса "менажиране" по проектите на Световната банка, финансирани от ЕС, не е придружено от мотивирано решение от Европейската комисия. "Няма основание за такса от 17%. Хората ще гладуват, защото трябва да плащаме административни такси на Световната банка", категорична е Ингеборг Грьосле, председател на Комитета за бюджетен контрол в Европейския парламент.

В официално съобщение от офиса на Кристалина Георгиева отрекоха какъвто и да е конфликт на интереси по темата. "Кристалина Георгиева не е участвала в преговорите за промяна на рамката на донорство на ЕС към Световната банка", казаха от офиса на българския еврокомисар.

"Политико" обаче припомня, че дирекцията в ЕК, управлявана от Георгиева, е поискала да промени текстовете от 2002 г. относно финансовата регулация на евросредства. Предложението е направено на 14 септември, а според медията с предложението ще бъде намалена строгостта на одитите от страна на ЕС, когато става въпрос за донорство на средства по проекти на външни за Съюза институции като Световната банка. Причината - предлагат се одити от външни "независими" органи, когато става въпрос за отпускане на такива средства.

"Политико" твърди и, че разполага с имейли от страна на дирекцията на Георгиева, с които се оказвал натиск на други дирекции да одобрят предложените промени.

От електронни писма до офиса на Георгиева се вижда, че някои служители на ЕК са се възпротивили на припряността и настояли пътуването на Георгиева до Вашингтон да бъде отложено. Комисарите одобряват предложението й на 12 април - навреме, за да може тя да отпътува за американската столица три дни по-късно, където слага подписа си под ревизираното споразумение заедно с вицепрезидента на Световната банка Аксел ван Тротсенбург.

Понастоящем ЕК е трети по големина донор на Световната банка за проекти, които институцията управлява. В периода 2012–2015 година ЕС е дал около 2 милиарда евро на СБ.

Представителят на Световната банка в ЕС Масимилиано Палучи каза, че промените са в съответствие с настоящите споразумения на банката с други донори и че и СБ, и ЕК имат грижата нито един проект да не надхвърля 7-процентния връх на разходи за управление. Според СБ, таксата от 17% цели да покрие разходи като пенсии и здравно осигуряване и няма да натовари сметката на ЕС.

На 9 ноември ЕК се произнесе, че прехвърлянето на Георгиева в СБ не е в конфликт на интереси. Становището е част от поверително решение, което не е огласено. ЕК обаче е поискала от "г-жа Георгиева да се въздържа до края на мандата си от всякакво участие в изготвяне на документи, свързани с отношенията между ЕК и СБ”.

Водещи

Най-четени