Радан Кънев посочи свръхзадачата, която стои на дневен ред 29.07 | 13:30
Тя е да не допуснем служебният кабинет да компрометира външнополитическия ни курс и заедно с него - постигнатото от досегашното управление и най-вече - икономическия тренд, осигурен основно от бизнеса

И така, вече официално отиваме на избори. Рисковете и вредите са неизброими, но явно в #47НС нямаше достатъчно лидери и държавници. Вече не си струва да гледаме назад, още по-малко - да се обвиняваме взаимно. Вината е в тези, които свалиха кабинета Petkov без да имат алтернативно предложение, освен служебен кабинет, критични месеци без парламент, непредвидими избори, фактическо еднолично управление без видим край.
Сега има една свръхзадача - да не допуснем служебният кабинет да компрометира външнополитическия ни курс и заедно с него - постигнатото от досегашното управление и най-вече - икономическия тренд, осигурен основно от бизнеса.
На пръв поглед, тази задача е неизпълнима - целият властови ресурс е в едни ръце за неопределен период от време. В действителност, съществува начин, утвърден в зрелите демокрации, именно периодът на изборната кампания да бъде използван за формиране на устойчиви обществени консенсуси.
Нужно е много малко:
1) На първо място, Демократична България и Продължаваме Промяната да формулират много ясно и детайлно съгласията си във външната и отбранителна политика, които изглеждат предостатъчно. Така, независимо дали между двете формации се осъществи предизборна коалиция (по много причини разумно), в следващия парламент ще има незаобиколим проевропейски блок.
Ако се наложи отново коалиция с БСП (крайно нежелателно), тя ще бъде принудена изначално да се съобрази с вече утвърдения консенсус между далеч по-силни партньори.
2) На второ място, още в кампанията да се направи опит за формулиране на външнополитически консенсус с ГЕРБ и ДПС, въпреки очертаващата се червена линия за коалиране и полярните възгледи по въпросите за корупцията и правосъдието.
Тук много ясно трябва да се види дали по темата за едностранния диктат на Газпром позициите на ГЕРБ и ДПС действително съвпадат с тези на Костадинов и Митрофанова (т.е европейските им ценности са Пунта Мара, да цитираме класиците), или това е несръчен предизборен популизъм.
3) Така постигнатите съгласия във външната и отбранителна политика да бъдат общо, категорично и дори ултимативно поставени пред служебния кабинет. Така ще бъде ясно, че ако се отклони от досегашната линия на демократично избрания кабинет "Петков”, служебното правителство излиза далеч от конституционния си мандат и се превръща в заплаха за парламентарната демокрация.
Радан Кънев, евродепутат от ДБ
Водещи
-
НА ЖИВО: Европейският парламент гласува влизането на България в еврозоната
Гледайте с превод на български език
08.07 | 13:19
-
Трафик информация в реално време
Ремонтите и затворените улици в София - в мобилно приложение
08.07 | 13:20
-
Пейка за кърмене и повиване на бебета в Разград
Пейката бе монтирана на 7 юли от работниците от Общинско предприятие „Паркстрой“.
08.07 | 13:00
-
Пътят на България към еврозоната
Подписвайки го, България е поела ангажимента да приеме еврото като национална валута в момента
08.07 | 12:45
Най-четени
-
Опасна жега: Раздават безплатна минерална вода в София
През днешния ден също бе раздавана вода, като дейностите са организирани от направление...
08.07 | 09:59
-
Христо Петров: Всеки вика „Махам се", къде се махаш – в еврозоната се махаш
По думите на Петров, "добро ще има направя, ако поне аз им спестя мащабния икономически анализ...
08.07 | 11:30
-
Пожар избухна в иглолистна гора над село Палатово
Огънят е тръгнал от плевня в края на селото и е навлязъл в гората.
08.07 | 10:14
-
Започва кампанията за кандидатстване за прием в 8 клас
От днес до 10 юли е срокът, в който седмокласниците трябва да подадат заявления за участие в...
08.07 | 10:30