Сериозни спънки пред Йотингер за поста на Кристалина Георгиева 10.01 | 13:42

Гафовете на германеца не позволяват да е зам.-шеф на ЕК, а само комисар по бюджета, смятат социалистите в ЕП

От iNews.bg

Групата на социалистите и демократите в Европейския парламент заяви днес, че не подкрепя предложението еврокомисарят Гюнтер Йотингер да поеме овакантения пост на Кристалина Георгиева като зам.-председател на Еврокомисията с ресор бюджет и човешки ресурси, предаде БТА.

Становището на социалистите е свързано с изслушването на германския еврокомисар снощи пред три комисии на ЕП, като оценката от тях се очаква в четвъртък. Днешната позиция на социалистите не означава пълно отхвърляне на Йотингер, тъй като той бе предложен за еврокомисар по бюджета на ЕС.

Социалистите от бюджетната комисия на ЕП коментират, че изслушването не е допринесло за разсейване на съмненията около отношението на Йотингер по въпросите, свързани с лобизма и прозрачността. Социалистите от комисията по бюджетен контрол отбелязват, че Йотингер е попадал в новините все с провинения, затова не подкрепят възможността той да бъде зам.-председател на ЕК.

Социалистите от правната комисия оценяват отговорите на Йотингер като неубедителни и настояват бъдещите му отговорности да се ограничат само до бюджета.

Йотингер е сред еврокомисарите, които се числят към Европейската народна партия (ЕНП). Неговото изслушване съвпада по време с трудните договорки за преразпределението между социалистите и ЕНП на най-висшите ръководни постове в институциите на ЕС до края на мандата през 2019 г.

Той бе изслушан снощи от комисиите по бюджет, бюджетен контрол и правни въпроси на Европейския парламент като кандидат за наследник на отговорностите на подалата оставка Кристалина Георгиева, която прие втория по ранг пост в Световната банка. До края на миналата година Георгиева отговаряше за бюджета на ЕС и за човешките ресурси на ЕК.

Йотингер многократно заяви, че ще изпълни всички ангажименти, поети от неговата предшественичка. Еврокомисарят отговори на 45 въпроса, част от които бяха свързани с непремерените му изказвания и спорното му поведение.

"Политически и чрез образователната си подготовка винаги съм се интересувал от бюджет. Напълно независим съм по отношение на лобистите, нямам дялове във фирми. Взимам решенията по работа с помощта на преките ми съветници. Това, което казах в Хамбург (срещу пенсионерите, китайците, валонците, жените и гейовете - бел. БТА), не беше с цел да нараня някого. Съжалявам за (хомофобските) коментари, дискриминацията не ми е присъща и няма да я допусна в работата си", подчерта Йотингер пред комисиите.

"Имам слабости", пък бе отговорът на германеца на въпрос, свързан с пътуването му с частния самолет на защитник на руските бизнес интереси - събитие, което той отказа да възприеме като "среща".

Йотингер обеща пълна приемственост с обявения от Георгиева стремеж за бюджет на ЕС, насочен към постигането на резултати. "Ще работя за това служителите от новоприсъединилите се към ЕС държави да достигат средните управленски равнища в ЕК, както и за по-голяма представителност на жените. Закъсняваме с оценката на миграционната криза, в Германия също късно усетихме мащаба. "Шенген" и "Дъблин" са системи, измислени за по-добри времена. Гърция, Италия и България не могат да се справят с мигрантите сами, необходима е помощта на ЕС, трябва да опазим външните си граници", каза още кандидатът за поста на Кристалина.

Попитан дали оттегля думите си от 2013 г., когато заяви, че "България, Румъния и Италия го тревожат, защото му изглеждат по същество почти неуправляеми", той изрази очакването си "скоро България да има дееспособно правителство". "Стабилността в държавите от ЕС ме тревожи, наблюдаваме твърде много смени на правителства, слаби правителства", констатира той.

Йотингер посочи, че би назначил в екипа си служител, отговорен единствено за измамите с бюджета на ЕС. Той обеща британските служители в ЕК да получат пенсии от ЕС, но настоя правителството в Лондон да допринася за този пенсионен фонд и след прекратяването на досегашните си отношения с Общността.

Според Йотингер гражданите от държавите на произход на мигрантите трябва да получат някаква надежда за бъдещето.

Водещи

Най-четени