Голям наш издател към Гардиън: Не ви ли е интересно аккво се случва в България? 11.08 | 17:27
В своето писмо синът на Божана Апостолова обръща внимание на динамичните събития в страната през последния месец. Пейков призовава британската медия да направи обективен репортаж за обстановката в България. Защото, по неговите думи, "българската олигархия е овладяла 90% от важните новинарски източници у нас"

Един от най-големте издатели у нас - Манол Пейков, публикува на своята стена във Фейсбук мейл, който е изпратил до един от най-сериозните и влиятелни вестници в Европа - "Гардиън". В своето писмо синът на Божана Апостолова обръща внимание на динамичните събития в страната през последния месец. Пейков призовава британската медия да направи обективен репортаж за обстановката в България. Защото, по неговите думи, "българската олигархия е овладяла 90% от важните новинарски източници у нас".
Ето писмото му:
Уважаеми пазители --
Живея и работя в България. Имах многобройни възможности да напусна, но изборът ми винаги е бил да остана.
Обичам България и вярвам в бъдещето на България като неразделна част от демократична Европа.
Аз съм последовател и поддръжник на Гардиън повече от десетилетие. Но намирам, че репортажът ви за България много липсва.
Не мога да не се зачудя: в кой момент от славното ви пътуване към това да се превърнете в един от най-надеждните либерални новини в Западния свят загубихте България от умствената си карта?
Твърде малък ли е? Твърде ясно ли е за теб? Твърде периферно? Твърде безинтересно?
Протестите срещу корупцията и в подкрепа на върховенството на закона вилнеят повече от месец тук.
Миналата седмица Politico публикува статия (според мен: първата ясна статия за ситуацията в България в западната преса от много дълго време), която вече няколко дни надмина рейтинга на читателите. Ето го:
https://www.politico.eu/article/bulgaria-hristo-ivanov-eu-credibility-at-stake/
Уважаеми пазители,
Вероятно знаете това, но нека ви напомня все пак: през последните десет години България падна в световната класация за свободна преса от 38-то до 111-то място.
Честните медии (такива, които не прибягват до фалшиви новини и клевети срещу всеки опонент на правителството) са малко и далеч между тях в България тези дни. Поддържаната от клептократичната държава българска олигархия държи 90 % от важните новинарски аутлети в ръцете си.
Това всъщност е съществена част от причината младите хора да наводняват улиците напоследък.
И затова имаме нужда от теб толкова много.
Нуждаем се от вашата журналистическа почтеност, безстрашното ви докладване и лидерството ви, за да запазим обществената абстиненция на политическите събития, които се провеждат в Европа в тези трудни времена И най-важното: непрекъснатото търсене на смисъла зад тези събития, което е квинтесенциална характеристика за Гардиън, която обичам и следвам.
Не ни пренебрегвайте.
Бъди до нас.
И не забравяйте: случващото се в периферията често се разкрива за базисните процеси в центъра, отколкото човек може да си представи.
Най-сърдечни пожелания
Манол Пейков
Издател, Жанет 45
Plovdiv, Bulgaria
Водещи
-
И когато стане най-страшно и нетърпимо, ще се появи ТЯ
И когато стане най-страшно, когато стане най-трудно, когато стане нетърпимо, когато имаш...
08.03 | 18:00
-
Германското разузнаване предупреди за заплаха от Москва
Русия планира да изпита единството на Запада, твърди директорът на германското разузнаване...
08.03 | 17:40
-
КС забрани на ЦИК да публикува протоколите от над 2 000 секции
Съдът дава указания и кои данни да се въведат от 11 секции с двойни експертизи
08.03 | 17:21
-
Зеленски призова за още санкции срещу Русия
При руски удари през нощта загинаха най-малко 14 украинци, сред които и деца, а десетки други...
08.03 | 17:00
Най-четени
-
Румен Радев: Европа няма 800 млрд. за инвестиции в отбраната
Войната в Украйна влече Европа към дъното, смята президентът
08.03 | 16:40
-
Надежда Йорданова: Поведението на "Възраждане" е меко казано безотговорно
По думите й Христо Иванов няма да се кандидатира да бъде отново начело на "Да,България"
08.03 | 14:59