Две земетресения бяха регистрирани тази нощ 03.11 | 07:23
Трусовете, с магнитуд 5,1 и 5 по Рихтер, бяха усетени в западните райони на страната
В 2 часа и 57 минути българско време е било регистрирано земетресение с епицентър на около 250 км северозападно от София, извън територията на страната, съобщи Сеизмологичният център към Геофизическия институт на БАН.
Земетресението е било с магнитуд 5,1 по скалата на Рихтер. Трусът е бил усетен в западните райони на страната.
Според Асошиейтед прес земетресението е причинило малки материални щети в централната част на Сърбия. Според сръбската държавна телевизия епицентърът на труса се е намирал на 125 километра южно от Белград. Най-силно е засегнат районът около град Кралево, където има повредени сгради.
Втори трус бе регистриран в България два часа след земетресението с епицентър в Централна Сърбия.
В 4 часа и 52 минути българско време е било регистрирано земетресение с епицентър на около 360 км югоизточно от София, извън територията на страната.
Земетресението е било с магнитуд 5,0 по скалата на Рихтер и е усетено на територията на страната.
Не се съобщава за жертви и нанесени материални щети.
По данни на Сеизмологичният център към Геофизическия институт на БАН и на Главна дирекция "Гражданска защита" земетресението е било усетено извън епицентралната зона по скалата на Медведев-Шпонхоер-Карник както следва: в Кърджали и Момчилград - II-IV степен, Пловдив - III степен, и Ямбол - II-II степен.
Най-силно засегнат от първото земетресение, с магнитуд според различни източници между 5,1 и 5.6 по Рихтер, е град Кралево в централна Сърбия. Трусът причинил смъртта на двама души там, съобщи сръбският министър на вътрешните работи Ивица Дачич. Според източници от медицинските служби в града най-малко 15 души са били ранени.
Според Евро-средиземноморския сеизмологичен център епицентърът на земетресението се е намирал на 2 км северно от град Кралево, на около 150 км югозападно от Белград.
Населението на Кралево е около 70 хиляди души. В града има повредени сгради, в някои квартали е прекъснато електрозахранването и водоснабдяването.
Според Сръбския сеизмологичен институт, цитиран от АФП, след първия трус са били регистрирани още няколко по-слаби, с магнитуд 3.
Водещи
-
Лятна ваканционна програма на Министерството на образованието и науката
Над 4 000 безплатни занимания за деца и ученици са включени в нея
05.07 | 18:00
-
Никола Цолов с двойна победа на "Силвърстоун"
След като вчера беше най-бърз в спринта на легендарната писта, днес българинът доминира с...
05.07 | 17:40
-
Моторист загина на място при катастрофа край Плевен
Временно е ограничено движението по пътя в района на село Гривица
05.07 | 17:20
-
Вдигат доходния праг за получаване на детски надбавки
Промените са от 1 август и ще обхванат около 440 000 деца
05.07 | 17:00
Най-четени
-
Путин и Тръмп проведоха близо 90-минутен телефонен разговор
Президентът на САЩ е предложил на руския държавен глава съдействие за намиране на решение на...
05.07 | 13:00
-
Колко излиза един плажен ден на родното Черноморие?
05.07 | 13:20
-
Теменужка Петкова: Внесеният от Радев бюджет нарушава закона
Той може да бъде атакуван в Конституционния съд, добави тя
05.07 | 16:40