Диабетиците се жалват в парламента от липсата на тест ленти 14.12 | 17:28

Те искат да се осигурят допълнителни ленти за по-добро лечение на диабета

От Ивелина Георгиева

Повече тест ленти за диабетиците, с които се измерва кръвната захар, да отпусне държавата. Това са сред исканията на Националната асоциация на децата с диабет и всички други потърпевши от болестта, които внесоха протестна декларация в парламента.

С декларацията те се обръщат към Комисията по здравеопазването към НС, която да осигури допълнителни 500-600 ленти годишно, при минимално необходимите 1000. Като финансови параметри това са около 300 евро годишно на човек.

"Младежите с диабет у нас, след като навършат 18 години" са много несправедливо ощетени от възможността да контролират добре диабета си", каза за iNews д-р Радка Савова, педиатър ендокринолог в Университетска детска болница в София.

Мерките на държавата относно диабетиците отстъпват от всички съвременни и световни стандарти за правилно лечение на заболяването, коментира д-р Савова.

В момента държавата чрез Здравната каса (НЗОК) отпуска по една тест лента на три дни, а за да се контролира добре диабетът и да се пази човек от сериозни увреждания на по-късен етап, са необходими по 3-4 измервания минимум на ден, обясни ендокринологът.

Това се отнася най-вече за хората с диабет след 18 години, които започват да работят, стават студенти и влошават контрола си над болестта, тъй като парите започват да им бъдат по-необходими и все по-недостатъчно, посочи д-р Савова.

"На първо място след ослепяванията и хемодиализата на бъбреците е диабетът, т.е. държавата си създава едни инвалиди и после си ги отглежда. Така, тя отделя много повече пари за тяхното съществуване и социално подпомагане, вместо да даде много по-малко и да им помогне да се подобрят и да не се стига до усложнения на по-късен етап", коментира още д-р Савова.

Ако измерванията не се правят на време, инсулинът не се дозира правилно и хората ходят перманентно с високи стойности на кръвната група, което във времето уврежда очите, бъбреците и може да се стигне до сериозни проблеми.

Тест лентите, които отпуска Здравната каса стигат за половин година, а за останалата половин година всеки си купува, каза Снежана Георгиева, майка на 9-годишно дете, с диабет от 5 години. По думите й, за да има добър контрол на диабета, той трябва да се следи редовно, а редовното следене е свързано с многократно убождане с глюкомер.

"Моето дете е на петкратен инсулинов режим и се боцка по 5 пъти на ден, а когато не се чувства добре, го  боцкат между 7 и 8 пъти дневно", обясни Снежана Георгиева. Тя допълни, че една лентичка струва 1 лев и 8 пъти боцкания на ден на нея й струват 8 лева.

Лентите, които отпуска НЗОК, са крайно недостатъчни и голяма част от диабетиците си намират ленти от складове, на по-ниски цени, където купуват корейски апарати с по-евтини ленти.

iNews припомня, че НЗОК заплаща напълно или частично 159 лекарствени продукта за тази диагноза, като от тях 25 са инсулините. Отделно от лекарствата НЗОК заплаща напълно цената на един глюкомер (17,00 лв.) за всеки болен от инсулинозависим диабет, както и 1100 тест ленти годишно за децата и за бременните, и 150 тест ленти за възрастните.

Водени са разговори с пациентски организации НЗОК да заплаща по-голям брой тест ленти, съобразно финансовите възможности на институцията. Цените, по които НЗОК заплаща глюкомерите и тест лентите са определени през 2007 г. и от тогава не са променяни, защото НЗОК не е имала правото да договаря тези цени.

Това ще стане възможно, след като бъде приета Наредбата за условията и реда за съставяне на списък на медицинските изделия по чл. 30а от Закона за медицинските изделия и за определяне на стойността, до която същите се заплащат.

Водещи

Най-четени