Диалогът за статута на газопровода „Южен поток“ не е прекъсвал 29.03 | 19:54

Работата на експертно и техническо ниво продължава

От Мая Александрова

Диалогът за статута на газопровода "Южен поток" не е прекъсвал и работата на експертно и техническо ниво продължава. Разглеждаме писмото, в което комисар Гюнтер Йотингер повдига някои въпроси относно предвиждани промени в Закона за енергетиката, като част от този процес.

Това се посочва в позиция на Министерството на икономиката и енергетиката, публикувана на сайта на МИЕ.

Текстовете са внесени по инициатива на народни представители и предстои гледането им на първо четене, което ще гарантира максимална публичност, прозрачност и възможност да се чуят всички гледни точки, уточняват от МИЕ.

Позицията на Министерството на икономиката е заявявана нееднократно - реализирането на проекта "Южен поток" е важен, както от гледна точка на диверсификация на маршрутите на доставка на природен газ, така и в икономически план, за България. Затова по време на преговорите с руската страна през oктомври 2013 г., България, като страна-член на ЕС, успя да постигне договореност между БЕХ и "Газпром", според която проектната компания "Южен поток" ще предостави достъп за използване на капацитета на газопровода на трета страна в съответствие с изискванията на трети енергиен пакет, допълват от МИЕ.

Това ясно показва ангажимента ни за съобразяване с предписанията на европейското законодателство, се посочва в позицията на министерството.

Подготвяме отговор на поставените в писмото на комисар Йотингер въпроси, като сме изискали информация от вносителите на законодателните промени и те ще бъдат предоставени първо на неговото внимание, заявяват от МИЕ.

По-рано днес самият министър на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев посочи, че над "Южен поток" продължава да се работи.

"Защото се говореше, че БСП забатачва работата, а това не е така. За нас той е важен, стратегически, ще създаде над 5000 работни места. Ще бъде реален стимул за икономическия растеж”, каза министърът.

 

Водещи

Най-четени