Бургаски ученици ще учат в Германия 27.06 | 13:44
Те ще работят с трудови договори в немски предприятия 4 дни седмично и ще учат 1 ден
Бургаски ученици от Професионалната гимназия по туризъм "Проф. д-р Асен Златаров” и Професионалната гимназия по механоелектротехника и електроника започнаха интензивен курс на обучение по немски език.
Езиковата подготовка е част от съвместното сътрудничество в сферата на професионалното обучение и образование на бургаски зрелостници в Професионалното училище в немския град Дегендорф. Курсът, който трябва да приключи до 27 юли, включва 180 учебни часа и се провежда в сградата на ПГ по туризъм.
Предложението наши ученици да посещават професионалното училище в Дегендорф дойде още в края на миналата година от областния управител на Дегендорф (провинция Бавария) Кристиан Бернрайтер.
Мотивите за предложението са демографският спад в Германия и много доброто представяне от години на бургаските ученици от ПГТ по време на тримесечните стажове през лятото в Дегендорф.
През януари немска бизнес делегация посети Бургас и договори условията за престоя на бургаските ученици в Германия. Бургаските младежи ще работят с трудови договори в немски предприятия 4 дни седмично и ще учат 1 ден в професионалното училище. Обучението продължава 3 години и се заплаща от фирмите, които осигуряват практическото обучение.
Желаещите могат с още 1 година обучение да придобият майсторско свидетелство за собствен бизнес по професията. Имат възможност и за обучение във висше училище в Германия. След обучението тези от тях, които искат ще могат да останат да работят там, а тези, които искат да се върнат, ще имат модерно и актуално образование, което само ще бъде от полза на фирмите в региона.
През това време домакините се задължават да им осигурят общежитие, заплащане и 2-3 безплатни полета годишно до Бургас. Групата ще отпътува за Дегендорф в края на юли.
Водещи
-
Бивш еврокомисар с обвинение, че е прал пари през лотарийни билети
Дидие Рейндерс отговаряше за правосъдието и вътрешните работи и пишеше доклади, включително и...
05.11 | 13:45
-
Кола се вряза в пешеходци във Франция, 10 души пострадаха
Двама от тях са в критично състояние
05.11 | 13:30
-
ЕК предлага изграждане на високоскоростна железопътна линия между София и Атина
Времето за пътуване ще се съкрати наполовина
05.11 | 13:20
-
Работодателите бойкотираха НСТС за Бюджет 2026
Няма да има заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество
05.11 | 13:13
Най-четени
-
България на прага на еврото: Страната е готова за новата валута от 1 януари (ОБЗОР)
Символично президентът на Европейската централна банка разписа българското евро, което ще...
05.11 | 04:36
-
Борисов: Това е коалиционен бюджет
Лидерът на ГЕРБ коментира и санкциите от Великобритания, наложени на лидера на „ДПС-Ново...
05.11 | 10:59
-
Без метро по линия 3 през уикенда
Очаква се нормалният трафик по линията да бъде възстановен в понеделник сутрин.
05.11 | 09:45
-
Разходите за персонал в Министерството на вътрешните работи ще достигнат общо 7 милиарда лева през 2026 година
Разпределение на разходите
05.11 | 09:30