Жените-предприемачи влизат във фокуса на ЕК 15.11 | 16:28

Мрежа от наставници ще подпомага жени-предприемачи в Европа

От Ивайло Ачев

Нова инициатива, която е в помощ конкретно на жените-предприемачи, беше стартирана от Европейската комисия днес (15.11.11), съобщават от пресслужбата на ЕК.

Инициативата касае учредяване на нова европейска мрежа от наставници, с която да се насърчи предприемачеството сред жените чрез споделяне на знания, умения и опит. Целта е успели вече жени да споделят своя опит с прохождащи тепърва жени-предприемачи, които са създали свое дружество през последните две до четири години.

Наставниците ще се подбират сред предприемачи жени (или мъже) с успешен бизнес, които са натрупали личен опит в притежаването и успешното ръководене на малко или средно предприятие в продължение на най-малко пет години. Те трябва да познават специфичните предизвикателства, пред които се изправят жените предприемачи, да споделят опита и уменията си с наставляваните от тях жени на доброволни начала (т.е. без възнаграждение), да могат да се срещат с тях редовно в продължение на най-малко една година, както и да желаят да поемат наставничество над най-малко две начинаещи жени-предприемачи.

За да се избегне конфликт на интереси, няма да се допуска наставниците да имат икономически интерес в дружествата на наставляваните предприемачи.

В мрежата ще се включат представители от 17 държави: Албания, Белгия, бивша югославска република Македония, Гърция, Ирландия, Испания, Италия, Кипър, Нидерландия, Обединеното кралство, Румъния, Словакия, Словения, Сърбия, Турция, Унгария и Черна гора.

В Европа делът на жените при самостоятелно заетите лица е едва 34,4%. Интересен е паралелът със САЩ като основен икономически фактор в глобален мащаб и мярка за развитието на Стария континент. През 2010 година 50-те най-бързо развиващи се компании в САЩ, притежавани или ръководени от жени, имат общ приход от 4,1 млрд. долара. Те са осигурили работа на 24 650 души.

Същевременно според доклад на британското правителство, изготвен специално за Европейската мрежа за подпомагане на женското предприемачество (WES), жените са най-голямата група лица с най-слабо участие в предприемачеството. Едва 15% от общо 4,7 милиона предприятия в Обединеното кралство са ръководени от екип, в който преобладават жените, а ако жените започваха свой бизнес също толкова често, колкото и мъжете, всяка година в Обединеното кралство щяха да се създават още 150 000 предприятия. Ако женското предприемачество в Обединеното кралство бе на нивото, което се наблюдава в САЩ, в страната би имало още 900 000 предприятия.

Заради спецификата при подхода на жените към бизнеса, от ЕК препоръчват изготвяне на мерки в подкрепа на жените-предприемачи, съобразени с конкретни особености:

- на първо място, жените придават по-голямо значение на последиците за семейството, когато обмислят започването на бизнес (61 % спрямо 49 % при мъжете). Те обмислят много внимателно възможностите за успех и проучват подробно евентуалните рискове, които биха довели до провал, преди да използват семейното жилище като обезпечение и/или семейните спестявания като капитал за започване на бизнес.

- на второ място, в повечето случаи, когато решат да създадат дружество, жените запазват текущата си работа и за известно време съвместяват двете дейности: в тази връзка би могло да се каже, че жените са по-предпазливи от мъжете и си дават по-ясна сметка за риска от неуспех.

- на трето място, в сравнение с мъжете жените поемат вече съществуващи дружества след по-дълъг пробен период, едва след като са навлезли в дейността на дружеството (поради наследяване, раздяла или развод с бизнес партньор и т.н.).

- четвъртата особеност е свързана с финансирането: новосъздадените дружества от жени работят с по-малко капитал в сравнение с дружествата, създавани от мъже и имат по-малък собствен капитал.

- на последно място, в сравнение с мъжете жените-предприемачи постигат по-бавен, но по-стабилен растеж. Често това означава по-малък риск от неуспех.

Най-четени