Коледните чудеса подраниха: американци осиновиха русенче с увреждания 03.12 | 15:39
Семейството е дало дом на още едно българче и 2 тайландчета
Американско семейство е осиновило четиригодишно момиченце с физически увреждания от Русе. Това съобщи директорът на регионалната дирекция "Социално подпомагане" в града Татяна Дончева.
Момиченцето е със синдром на Аперт - изключително рядко генетично заболяване, което засяга костите в човешкото тяло - обикновено пръстите на ръцете и на краката, както и на черепа.
В по-големия процент от случаите в България то става причина бебета да бъдат изоставяни веднага след раждането им, както се е случило и с момиченцето.
От раждането си то е настанено в Дома за медико-социални грижи в Русе, където прекарва три години от живота си.
През декември миналата година детето е преместено в Центъра за настаняване от семеен тип, част от Комплекса за социални услуги, администриран от сдружение "Еквилибриум", като е било вписано и в регистъра за осиновяване.
Новото семейство на момиченцето има опит в грижите за деца с увреждания, допълва БТА.
То е осиновило две деца от Тайланд, както и още едно от България. В САЩ родителите живеят до клиника и център, специализирани в интервенцията и рехабилитацията на деца със синдром на Аперт.
По думите на Дончева това е още един показателен пример за успешния процес на деинституционализация на децата с увреждания,отглеждани в домовете.
Водещи
-
Украйна ще се откаже от членство в НАТО при гаранции за сигурност от САЩ и Европа
Това бележи голяма промяна
14.12 | 17:38
-
Светлин Тачев: Какво следва е работа на политическите сили, не на протестиращите
"Правителството играеше за история - да вкара страната в еврозоната", коментира политологът
14.12 | 17:18
-
Успешно приключи операцията по възстановяване на електрозахранването на "Кайрос"
Очаква се утре вечер танкерът да бъде закотвен в Бургаския залив
14.12 | 17:00
Най-четени
-
Костадинов: Приемането ни в еврозоната трябва да бъде отложено с една година
Нито една държава-членка на еврозоната не е влязла при такива обстоятелства - без редовно...
14.12 | 13:20
-
Надежда Йорданова: Ще върнем мандата
Правителство с наше участие в този парламент е невъзможно, категорична е тя
14.12 | 10:00
-
Ескперти за приемането на еврото: Няма да е приятно да видим наполовина банковите си сметки
Еврото ще дойде в България, но цените ще се повишат
14.12 | 11:20