МИЕ насърчава студентски фирми и млади предприемачи 27.06 | 12:35
Проектът "Техностарт" е насочен към студенти, докторанти и завършили през учебната 2013/2014 г.

Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ) подготвя национален конкурс за насърчаване на новаторската дейност на младите хора чрез проекта "Техностарт". Проектът е насочен към студенти, докторанти и завършили висшето си образование през учебната 2013/2014 г. бакалаври и магистри. Те могат да кандидатстват с новаторска идея чрез бизнесплан. Ако той бъде одобрен, ще получат безвъзмездна финансова помощ до 20 хил. лева.
За да получи финансиране, всеки одобрен кандидат трябва да регистрира своя фирма по Търговския закон в Агенцията по вписванията и да осигури задължителен собствен принос 10 на сто от безвъзмездната помощ. Новите технологични фирми трябва да са в областта на преработващата промишленост, информационните услуги, научната и развойната дейност.
Проектът е замислен в изпълнение на приоритетните области 1 - "Предприемачество", и 9 - "Умения и иновации", от Националната стратегия за насърчаване на малките и средните предприятия 2014-2020 г. Предвижда се общата безвъзмездна финансова помощ по "Техностарт" да е 400 000 лева.
Могат да кандидатстват български и чуждестранни студенти и докторанти, учещи в български висши училища, както и български студенти, учещи в чуждестранни вузове. Важно условие е кандидатите да нямат задължения към държавата, да нямат регистрирана фирма на свое име или да са свързани лица (по смисъла на Търговския закон) с лица, притежаващи фирма с предмет на дейност, сходен с предложения бизнесплан.
Проектът е на заключителен етап на одобрение и ще започне скоро. С общата сума ще се финансират около 20-25 разработки в зависимост от спецификата на бизнесплановете. Информацията за инициативата на МИЕ ще бъде публикувана на сайта на министерството и в социалните мрежи.
Един от участниците в проекта е 22-годишният Петко Иванов. Той е третокурсник в УНСС по бизнес икономика и сега е на тримесечен стаж в МИЕ. Стажът е част от наградата му от конкурса "Студент на годината – 2013". Целта на "Техностарт" е да стимулира предприемачеството у младите хора.
Иванов има подчертан интерес към ИТ технологиите и иска да създаде образователен уебпортал, който да предлага видеоуроци, лекции и система за тестване на знанията, се посочва в съобщението.
Водещи
-
Повече от 2200 души са загинали при земетресението с магнитуд 6, което разтърси Източен Афганистан през изминалия уикенд
Фитрат подчерта, че „спасителните операции все още продължават“.
04.09 | 17:59
-
Почина работникът от трудовата злополука в завод "Арсенал"
Мъжът е бил с тежка травма в коремната област след инцидента в оръжейния завод в Казанлък
04.09 | 17:40
-
Радев за случая със самолета на Фон дер Лайен: Това е измислен скандал
По думите му няма постъпила официална информация за смущения от стотиците прелитащи самолети...
04.09 | 17:20
-
Депутатите отхвърлиха ветото на президента върху промените в Закона за държавните имоти
Според Радев с този ход кабинетът търси начин да бъде запълнен дефицитът в бюджета.
04.09 | 16:30
Най-четени
-
Първи интимности в „Ергенът: Любов в рая“ – неочаквана двойка си позволи повече
Още на третия ден от най-горещото риалити „Ергенът: Любов в рая“ зрителите станаха свидетели...
04.09 | 11:30
-
Спекулации ли са твърденията, че Европа се готви за война?
Според него армията ни работи по стандарт на НАТО.
04.09 | 09:59
-
Метрото в столицата ще работи до по-късно тази вечер
Последната мотриса на метрото ще пътува 30 минути след полунощ.
04.09 | 14:30
-
Започна ремонтът на пътя I-3 Бяла - Ботевград в участъка
Днес преминаването през пътния участък ще е спряно до 17:00 часа. Обходят маршрут е през...
04.09 | 12:15