Практици и учени обединяват усилия за затварянето на домовете за бебета 02.09 | 21:13

Замяната на грижата за децата в дом с грижа в семейна среда изисква специфични знания и умения

От Андриян Георгиев

От вчера (1 септември) до утре (3 септември) Фондация "За Нашите Деца” и Нов Български университет (НБУ) провеждат лятно училище за служители на социални домове и отдели за закрила на детето на тема "Деинституционализация на грижата за децата”, съобщават от фондацията.

На фона на активната реформа в системата за закрила на детето, основна задача на лятното училище е да подготви с необходимите компетенции експертите, които ежедневно се грижат за децата от домовете за медико-социални грижи.

Замяната на грижата за децата в дом с грижа в семейна среда изисква специфични знания и умения и опитът на служителите от институциите трябва да бъде използван за развиването на социални услуги в общността.

Участниците в обучението се обединиха около мнението, че за да се случи подобна трансформация, от ключово значение и за децата, и за служителите е да бъде намерено индивидуално решение за всеки един от тях по компетентен начин. Решението за извеждане на децата от домовете трябва да се гради върху профила на детето, неговите потребности и това от какъв тип среда се нуждае.

Проф. Тома Томов от НБУ представи метод за вземане на решение за извеждане на дете от дом, който обединява оценките на четири типа специалисти - педиатри, рехабилитатори, педагози и психолози.

Включването и ролята на отделите за закрила на детето в този процес също бе широко дискутирана тема. Експертите изразиха своето общо съгласие, че без координацията и съвместната работа на здравната и социалната система няма как да се случи качествено реформата в институциите за новородени и деца до тригодишна възраст.

Според проф. Томов законовият срок от шест месеца, който се дава на семействата, заявили невъзможност да се грижат за децата си, без да им се отнемат родителските права или да се осигури семейна алтернатива за детето е в контраст с човешката природа. За едно новородено, разделено още в родилен дом от майка си, това е безкрайно дълъг период, който води до сериозни психологически и емоционални травми за детето.

Организаторите предвиждат лятното училище да се превърне в традиция, както и да продължат да работят за повишаване капацитета на служителите от системата за закрила на детето.

"Години наред ние от фондация "За Нашите Деца” се борим за трансформирането на социалните домове и извеждането на децата в семейна среда не по механичен, а изключително добре подготвен и качествен начин. Радвам се, че в лицето на екипа на "Българския институт за отношения между хората” към НБУ намерихме много важен партньор, с който заедно можем да бъдем полезни на хората, които ежедневно полагат грижи за децата в социалните домове. Лятното училище е възможност да обединим практическото и академично познание, за да намерим най-правилният път към затварянето на институциите за деца” – каза Иванка Шалапатова, директор на фондация "За Нашите Деца”.

"Две са основните промени, които трябва да настъпят, за да се ускори процесът на деинституционализация – повишаване на знанието и компетенциите на служителите от домовете и отварянето на институциите към по-широк кръг от специалисти. Все още домовете за деца са затворени структури и трябва да осъзнаем, че включването на външни експерти ще помогне случаят на всяко едно дете да бъде видян от различни гледни точки.” - коментира проф. Тома Томов – директор на Българския институт за отношения между хората към НБУ.

Водещи

Най-четени