Семейната политика подкрепя равенството между половете 28.06 | 10:59
На жените трябва да се даде възможност да имат и деца, и кариера, съветва Арни Хуле

Равнопоставеността между половете не може да се разглежда отделно от семейната политика.
Именно чрез промяна на семейната политика ще могат да се "видят" и способните дами в България.
Това е основният съвет, който даде Арни Хуле, генерален директор в норвежкото министерство на децата, равенството и социалното включване, на брифинг, организиран от сдружение "Дамски форум". Хуле е и съветник на правителства, които искат да увеличат жените на ръководни позиции.
На жените трябва да се даде възможност да имат и деца, и кариера, заяви дамата.
Равнопоставеността между мъжете и жените в Норвегия обаче не е постигната за година или две. Страната има 30-годишни традиции в това отношение. За да се достигне до полово равенство, са спомогнали няколко инструмента – платена отпуска и за двамата родители; увеличение на бащинството от 4 до 12 седмици; пълно покритие на настаняването на децата в градините; възможности за гъвкаво работно време за майките.
На въпрос на iNews дали у нас би било възможно законодателно да се регулира броят на жените в управлението, Хуле заяви, че това би могло да стане, ако първо се увеличат жените в парламента от 20%, колкото са сега, до 40%. Може да се започне и от публичните и държавните компании.
В този аспект Арни Хуле разказа, че през 2002 година само 7% от служителите на висши позиции в норвежките компании са били жени.
В същото време 62% от завършващите университетите също са били жени.
"Това водеше до разхищение на ресурс, защото сме инвестирали еднакво в образованието и на синовете, и на дъщерите си", смята Хуле.
Именно заради това през 2003 година с много нейни усилия в качеството ѝ на съветник, Норвегия променя четири закона, въвеждайки в законодателството си условието 40% от управленските постове в листнатите на борсата 500 компании да се заемат от жени и 46% от членовете на публичните комисии в министерствата също да са дами.
Въпреки че представителите на бизнеса са предричали провал на това начинание, защото са смятали, че няма достатъчно подготвени жени за тези постове, промените са приети с мнозинство от парламента. "Това всъщност донесе успехи на фирмите, защото се оказа, че талантите са разпределени по равно между половете", каза Хуле.
Сдружение "Дамски форум" е създадено в края на 2009 г. Председател е Диана Митева, изпълнителен директор на банка ДСК. В сдружението участват 61 дами от различни сфери на бизнеса. Почетен член е Ирина Бокова.
Водещи
-
Костадинов: Когато "Възраждане" получи властта, ще извади България от еврозоната
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли, увери той
06.07 | 18:00
-
Далай Лама навърши 90 години
Хиляди последователи отбелязаха юбилея на духовния водач в подножието на Хималаите
06.07 | 17:40
Най-четени
-
Напусналият ПП Димитър Шалъфов описа поетапно корупциония скандал
Преди дни общинският съветник заедно с още трима свои колеги обвиниха партията в корупционни...
06.07 | 10:00
-
Рая Назарян: Опозицията се превърна във фабрика за неуспешни вотове
Това правителство преследва много упорито всички заложени цели, заяви тя
06.07 | 13:20
-
Трима загинали, след като кола се заби в заведение в Разград
Автомобилът е управляван от 19-годишен младеж
06.07 | 11:40