Схемите по ОП „Развитие на човешките ресурси“ - към образованието 16.11 | 13:11

12 схеми по програмата вече са одобрени

От Ивайло Ачев

Осем изцяло нови схеми по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" бяха одобрени по време на заседанието на Комитета за наблюдение на програмата, съобщава Министерството на труда и социалната политика (МРСП).

Одобрените схеми са насочени приоритетно към висшето образование и социалното включване. Те се прибавят към други четири схеми, които бяха одобрени на предишни заседания.

Три са новите схеми в сферата на образованието, които ще стартират през следващата година. Те са насочени към подобряване на управленския капацитет на висшите училища и създаването на система за квалификация и кариерно развитие на академичния състав. 6 млн. лева са предвидени за подобряване на взаимодействието между образованието и бизнеса. Те ще бъдат инвестирани за актуализиране на учебните програми във висшето образование в съответствие с изискванията на пазара на труда.

През 2012 г. ще продължи изпълнението на процедурите в подкрепа на деинституционализацията и осигуряването на живот в общността на настанените в Домове за деца, лишени от родителска грижа. Две нови схеми ще спомогнат за реално прилагане на политиките за равни възможности, социално включване и грижа за хората с увреждания. С над 40% беше увеличен бюджетът по схема "Алтернативи”, по която общините участват като партньори и която цели професионализиране на услугата "Личен асистент”.

Поради изключително високия интерес от страна на работещите към ваучерните схеми "Аз мога” и "Аз мога повече”, срокът на изпълнение на първата беше удължен до 2013 година, а с почти 80% ще бъде увеличен бюджета на "Аз мога повече”, в случай че резултатите от протичащата в момента междинна оценка на изпълнението на ОП "Развитие на човешките ресурси" докаже ефективността на проектите за обучение на заети лица с ваучери.

Над 75 хиляди са заявленията, подадени в Дирекциите "Бюра по труда” в цялата страна през първите 3 месеца от старта на схемата. 64% от кандидатите за ваучери желаят да повишат знанията си по чужд език. Две от разгледаните схеми са с фокус върху създаването на заетост за младежи и млади специалисти без трудов стаж, а общият бюджет по тях е 18 милиона лева.

Водещи

Най-четени