Ученици от ловешката езикова гимназия на дебат със свои връстници от 6 държави 01.10 | 11:07
Училището е спечелило проект на стойност над 280 хиляди евро

Ученици от ловешката гимназията за чужди езици "Екзарх Йосиф Първи" ще участват в дебати със свои връстници от 6 държави. Това ще се случи като част от проекта "Дебати и креативен театър" по програма "Еразъм +", който гимназията е спечелила.
Проектът ще се реализира в рамките на три години и е на стойност над 280 хиляди евро. Като част от него са училища и организации от Гърция (Трикери), Турция (Маниса), Румъния (Думбравени), Словакия (Кошице), Италия (Соверато) и Испания (Аркос де ла Фронтера), съобщават от учебното заведение.
Словашкият партньор очаква да приложи дебатите като метод за преподаване на историята на Втората световна война, но също така и на чужди езици, с акцент върху темите за устната част на матурата по английски език.
Турското училището цели засилване на междукултурното образование, както и да се запознае с някои учебни модели за преподаване на английски език. Гръцката организация ще организира клуб по дебати или творчески театрален клуб и ще работи по теми като расизъм, братство, предразсъдъци, национализъм.
Румънският партньор си е поставил за задача да получи значителен опит в разработването и осъществяването на европейски проекти и да насърчи толерантността, солидарността, мира и социалната отговорност.
Италианското училище ще обогати обхвата на социалното предприемачество и доброволческата дейност. Испанският партньор ще приложи иновативна междупредметна образователна методология и ще насърчи креативния театър като образователно средство.
Гимназията за чужди езици "Екзарх Йосиф Първи" има дълга история. Тя започва още в далечната 1881 година, когато американският протестантски мисионер Джеймс Чалис основава Американското (основно) девическо училище. Учебното заведение издига и превръща в своя кауза забележителното мото "Просветени, за да просвещават”. По-късно учебното заведение се превръща в прогимназия, а след това в гимназия (Американски колеж) с пансион, закрит през 1948 г.
Две години по-късно училището "възкръсва" като Средното училище за чужди езици (СУЧЕ) — първата и най-стара езикова гимназия в най-новата история на България, с 3 отдела: френски (през 1958 г. преместен във Варна), немски и английски (през 1956 г. преместен в София).
На 1 септември 1984 г. се възстановява отново английският отдел, на 1 септември 1986 г. — френският отдел.
От 1998 г. училището се нарича "Гимназията с преподаване на чужди езици "Екзарх Йосиф I".
Водещи
-
Военният министър посочи какъв бюджет е нужен за модернизация на въоръжените ни сили
По думите му все повече народите се убеждават, че мирът и сигурността на държавите не са...
05.05 | 18:00
-
В навечерието на Гергьовден на много места агнешкото месо в търговските вериги е изкупено
"Може би в последните месеци или година през известен период от време се вдигат цените"
05.05 | 17:40
-
Няма да имаме задължителен час по религия, ще е задължително избираем час
Това заяви пред журналисти в Пазарджик министърът на образованието Красимир Вълчев
05.05 | 17:20
-
Акушерките са добрите орисници на новия живот
Отново отбелязваме Международния ден на акушерката и засвидетелстваме уважение и благодарност
05.05 | 16:59
Най-четени
-
10371 българи, които се осигуряват задължително за втора пенсия, са се отказали от нея
НАП води електронен регистър на тези хора, както и на възобновилите участието си в УПФ.
05.05 | 10:45
-
"Възраждане" внася трето предложение за референдум за лева
След дискусията ще последват протести като форма на натиск срещу правителството, обяви...
05.05 | 10:15