Докладът на ЕК бил признание, че сме на правилен път, смятат управляващите 18.07 | 17:25
Оценката на ЕК била положителна
Приемаме доклада по Механизма за сътрудничество и оценка (МСО). Той е резултат от добрата съвместна работа на българските институции с Европейската комисия (ЕК). Правителството има политическата воля да изпълни препоръките в доклада, за да отговори на очакванията на българското общество за повече справедливост и сигурност.
Такъв беше официалният отзив на премиера Борисов на публикувания днес от ЕК доклад за България.
"Пет години след приемането на България в Европейския съюз ЕК излезе с цялостен доклад за напредъка на страната ни по Механизма за сътрудничество и оценка. Той оценява усилията и постиженията на всички правителства на България от 2007 г. насам, както и на всички власти – изпълнителна, съдебна и законодателна. Отчитаме, че механизмът изигра съществена роля за реформите в областта на правосъдието и вътрешния ред в страната", се казва в изявлението на Борисов, разпространено от пресцентъра на правителството.
Според министър-председателя оценката в доклада на ЕК била положителна и че България била на път да изпълни критериите по МСО. Това трябвало да стимулира всички власти в България и било сигнал, че реформите трябва да продължат.
"В доклада на ЕК се отчита, че основните законови инструменти са вече създадени. Това е знак, че България е завършила един от най-важните етапи на реформата на правосъдието и вътрешния ред. Препоръките в доклада са в подкрепа на започналите реформи в областта на правосъдието и вътрешните работи. До следващия доклад новоприетото законодателство ще доведе до реални резултати", посочва още Борисов.
Правителството приемало критичните констатации на ЕК, защото те показвали, че реформите в областта на правосъдието и вътрешния ред били изправени все още пред много трудности и предизвикателства. "Наясно сме, че прилагането на нов подход и институционалните промени в съдебната власт все още не дават желаните от всички ни резултати”, допълни министър-председателят.
Според него следващите 18 месеца са времето, в което всички български институции ще докажели своята решимост да променят съдебната система и да ограничат корупцията и организираната престъпност.
Основните препоръки и критики от страна на ЕК били към Висшия съдебен съвет (ВСС), каза още Борисов.
"Този ВСС беше избран от предишния парламент. Къде е политическата отговорност на тези, които препоръчаха тези хора и ги избраха – БСП, НДСВ и ДПС? Щях да съм съгласен с Лютви Местан, че трябват предсрочни избори или вот на недоверие, ако той беше излязъл и казал: Да, но ние се провалихме, дадохме недостатъчно добри кандидати за ВСС, който направи една провокация, която, ако не бяха я направили сега цели абзаци от този доклад нямаше да ги има, свързани с уволнението на съдия Тодорова", коментира Борисов.
Междувременно зам.-председателят на Парламентарната група на ГЕРБ Искра Фидосова каза, че "за нас този доклад е признание, че България върви по правилния път, в правилната посока. Срокът от 1,5 г. е достатъчно време, в което да довършим реформите, които сме започнали в този 5-годишен период, и да имаме реално постигнати резултати".
"От нас се очаква да се види какъв ще бъде ефектът и ефективността на мерките, които сме предприели. Висока и положителна е оценката в доклада за приемането на Закона за отнемане на незаконно придобито имущество. Дава се изключителен приоритет на силната воля на българското правителство и парламента за приемането на промените”, каза Фидосова.
Искра Фидосова сподели и, че управляващата партия нямала никакви упреци по отношение на работата на Цветан Цветанов, който трябва да бъде начело в битката срещу организираната престъпност и корупцията.
Според Искра Фидосова докладът говорел за лутане и липса на посока първоначално, след което категорично казвал във връзка с действията на МВР, че от 2010 г. откакто управлява правителството на ГЕРБ, тази битка срещу организираната престъпност се била засилила и вече имало сериозни постигнати резултати и спечелване на доверие на европейските партньори.
Водещи
-
Финансовият министър няма да иска извънреден доклад за еврозоната
Тя обяви, че ще направи това, когато покрием и последния критерий за нивото на инфлация
23.01 | 21:00
-
Астролог назова двата най тежки месеца през тази година
Вижте кои са те и как да ги преживеем
23.01 | 20:44
-
Нов скандал между управляващи и опозиция в парламента (ОБЗОР)
Появиха се съмнения за по-широко мнозинство
23.01 | 20:29
Най-четени
-
МС изтегля проектобюджета за 2025 г. и внася нов до 14 февруари
Финансовият министър Теменужка Петкова: Ситуацията е тежка
23.01 | 14:00
-
Борисов: Оставям вратата на ПП-ДБ отворена, те ми я затвориха с ритник
"Оставям вратата на ПП-ДБ отворена, те ми я затвориха с ритник, само че от външната страна",...
23.01 | 10:30
-
Още две области обявяват грипна епидемия
23.01 | 14:30
-
Компенсации за бизнеса за скъпия ток до края на март
При борсова цена над 180 лева за мегаватчас разликата ще бъде изцяло компенсирана, реши...
23.01 | 16:15